Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska straż graniczna mówi, że patrol został przechwycony przez rosyjski samolot – DW – 05.07.2023

Polska straż graniczna mówi, że patrol został przechwycony przez rosyjski samolot – DW – 05.07.2023

Polskie służby graniczne poinformowały w niedzielę, że był tam jeden z ich samolotów Przechwycony przez rosyjski samolot Wykonywał niebezpieczne manewry powietrzne w pobliżu swojego samolotu.

Polska straż graniczna powiedziała, że ​​jeden z jej samolotów był na patrolu Morza Czarnego dla bezpieczeństwa granic UE Kiedy incydent Fronteksu miał miejsce w piątek.

Co się stało podczas incydentu?

Gdy polski Turbolet L-410 leciał nad Morzem Czarnym, rosyjski myśliwiec Suchoj Su-35 wleciał bez łączności radiowej w wyznaczoną przez Rumunię strefę operacyjną, a następnie wykonał agresywne i niebezpieczne manewry – poinformowała komisja graniczna. Oświadczenie.

Rosyjski samolot podobno wykonał trzy podejścia do polskiego samolotu, co spowodowało turbulencje, które spowodowały, że załoga pięciu polskich strażników granicznych straciła kontrolę nad samolotem i straciła wysokość.

„Rosyjski myśliwiec przeleciał przed dziobem samolotu SG i przeciął jego tor lotu w zastraszającej odległości” — napisano w raporcie, dodając, że załoga oszacowała odległość na około 5 metrów (około 16 stóp), po czym rosyjski samolot odleciał.

Polski samolot wylądował następnie bezpiecznie w Rumunii.

Rosyjski samolot bojowy zestrzelił amerykańskiego drona nad Morzem Czarnym – poinformował Pentagon

Ta przeglądarka nie obsługuje elementu wideo.

Rumunia potępia rosyjskie zachowanie

W sobotę wieczorem Ministerstwo Obrony Narodowej Rumunii, które jako pierwsze poinformowało o incydencie, potępiło „agresywne i niebezpieczne” zachowanie rosyjskiego samolotu.

Bukareszt powiedział, że polski samolot przeprowadzał rutynowy patrol Fronteksu wraz z rumuńską strażą graniczną w piątek, kiedy podobno miał miejsce incydent.

„Ten incydent jest kolejnym dowodem prowokacyjnej postawy Federacji Rosyjskiej na Morzu Czarnym” – powiedział Bukareszt, dodając, że zachowanie rosyjskiego samolotu było „absolutnie nie do zaakceptowania”.

Rumuńskie i hiszpańskie samoloty zostały wprowadzone przez NATO w stan „wczesnego ostrzegania”, gdy doszło do incydentu, ale żadna interwencja nie była wymagana – czytamy w rumuńskim oświadczeniu.

READ  Środowy mecz w liceum: Polska pokonuje Lewiston 16:1 bez uderzenia

W marcu A Według doniesień rosyjski myśliwiec siłą zestrzelił amerykańskiego drona obserwacyjnego „Reaper”. Nad Morzem Czarnym. Amerykańskie wojsko poinformowało, że rosyjski odrzutowiec tankował amerykańskiego drona i rozbił go.

Moskwa zaprzeczyła temu i powiedziała, że ​​dron rozbił się z własnej woli.

kb/wd (AFP, dpa)