Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska stacja telewizyjna zbadała twierdzenie badacza Holokaustu, że Polacy nie zrobili nic, by pomóc Żydom podczas II wojny światowej.

Polska stacja telewizyjna zbadała twierdzenie badacza Holokaustu, że Polacy nie zrobili nic, by pomóc Żydom podczas II wojny światowej.

Polski regulator nadawców wszczął postępowanie przeciwko amerykańskiej TVN, największej prywatnej sieci telewizyjnej w Ameryce, po audycji Barbary Engelking, czołowej badaczki Holokaustu, która zasugerowała, że ​​Polacy niewiele zrobili dla pomocy Żydom podczas wojny.

Komentarze, które pojawiły się w dniu obchodów 80. rocznicy powstania w polskim getcie warszawskim, spotkały się z krytyką czołowych polityków konserwatywnego obozu rządzącego, w tym premiera Mateusza Morawieckiego.

Jednak ośrodek badawczy kierowany przez Engelkinga poparł jego poglądy i potępił władze za podejmowanie „politycznych i ideologicznych prób kwestionowania badań”.

W rozmowie z prezenterką TVN Moniką Olejnik w środę wieczorem Engelking powiedział: „Żydzi byli niesamowicie rozczarowani Polakami w czasie wojny. Wiedzieli, czego się spodziewać po Niemcach. [who were] Wróg… Ale stosunki z Polakami były bardziej skomplikowane.

„Istniała możliwość, że Polacy staną się sojusznikami Żydów i będą zachowywać się inaczej, będą neutralni i życzliwi, nie wykorzystają sytuacji do tego stopnia i mają nadzieję, że nie będzie powszechnego zagrożenia . [szmalcownictwa],” ona kontynuowała.

„Wydaje mi się, że to rozczarowanie odgrywa pewną rolę, że Polacy po prostu zawiedli” – kontynuował Engelking, dyrektor Polskiego Centrum Badań nad Holokaustem, działającego przy Polskiej Akademii Nauk (PAN).

Uczony powiedział też w rozmowie, że Polacy dzisiaj często „fałszują historię”, wyolbrzymiając zakres, w jakim Polacy pomagali Żydom w czasie wojny.

„Żydzi w getcie… stali się w dużym stopniu samowystarczalni, a inaczej byliby jeszcze bardziej samowystarczalni. [Polish] Szantażyści – powiedziała.

READ  Polska planuje stać się potęgą nuklearną

„Ci, którzy zdecydowali się pomóc Żydom, byli rzeczywiście bohaterami, ale było ich bardzo niewielu” – dodał Engelking. „Po aryjskiej stronie była niechęć [i.e. among non-Jews outside the ghetto]. Nie było odpowiednich warunków do ukrywania się Żydów.

Komentarze Engelkinga ponownie rozpaliły długotrwałą debatę w Polsce na temat tego, w jakim stopniu Polacy pomagali lub szkodzili Żydom podczas okupacji niemieckiej podczas II wojny światowej.

Obecny narodowo-konserwatywny obóz rządzący jest po drugiej stronie tej debaty, promując narrację wojenną, która podkreśla wielu Polaków, którzy pomagali Żydom podczas Holokaustu i podkreśla, że ​​Polacy byli wśród głównych ofiar nazistów.

Po wywiadzie Engelkinga przedstawiciele rządu, w tym minister edukacji Przemysław Czarnek i premier Morawiecki, potępili jego komentarze i TVN za ich emisję. Ta stacja, często krytyczna wobec rządu, często ściera się z władzą.

Są to „oszczercze słowa, które nie mają nic wspólnego z rzetelną wiedzą historyczną” i są częścią „antypolskiej narracji w niektórych mediach” – napisał Morawiecki w obszernym poście w mediach społecznościowych, obok zdjęcia z nazwiskami Polaków uhonorowanych przez Izrael. Za pomoc Żydom w czasie wojny.

Komentarzom Engelkinga zaprzeczył Karol Nawrocki, szef Głównej Państwowej Organizacji Historycznej Pamięć Narodowa (IPN), w liście do szefa Warner Bros. Discovery Poland, oddziału amerykańskiej grupy medialnej, do której należy TVN. .

READ  🇵🇱 Polska: Premiera artysty Eurowizji 2024 spodziewana jest w ciągu najbliższych kilku dni

Napisał, że Engelking wygłosił „oszczercze wypowiedzi niegodne środowiska akademickiego” i „pominął ważne elementy kształtujące wizerunek”. [Polish-Jewish] Relacje takie jak pomoc dla Polskiego Rządu Podziemnego [provided] Za walczących Żydów [Warsaw Ghetto] Wzrastać”.

„Twierdzenia Barbary Engelking są oburzające; Bili w twarz ofiary niemieckiej zbrodniczej polityki: Żydów i Polaków oraz ich bliskich, którzy do dziś noszą w sercach ciężar tej barbarzyńskiej rzeczywistości” – dodał Nawrocki.

Maciej Świrski, szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT), państwowego regulatora, zapowiedział w piątek wszczęcie postępowania przeciwko TVN w związku z wywiadem Engelkinga.

„W Polsce, korzystając z wolności słowa, każdy może opowiadać dowolne bzdury lub kłamać” – napisał Świrski. „[But] Zadaniem dziennikarzy jest reagowanie na kłamstwa, ponieważ prawo prasowe wymaga od nich rzetelnego informowania. Jeśli gość kłamie w programie, dziennikarz musi powiedzieć publiczności, że to kłamstwo.

„Wreszcie, gdyby Polacy nie pomagali Żydom, Niemcy nie wprowadziliby kary śmierci za pomoc. [Jews]Świrski jest konserwatywną postacią wybraną do KRRiT przez rządową większość w parlamencie.

Jako szef Polskiej Ligi Przeciwko Zniesławieniu (Reduta Dobrego Imienia), Swirski był zaangażowany w wszczęcie postępowania sądowego przeciwko Engelkingowi i innemu czołowemu badaczowi Holokaustu, Janowi Grabowskiemu, w związku z ich opublikowaną książką.

Tymczasem Polskie Centrum Badań nad Holokaustem oświadczyło: „Po raz kolejny jesteśmy głęboko zaniepokojeni faktem, że przedstawiciele polskiego rządu i innych władz publicznych donoszą o ustaleniach naukowych wynikających z lat badań i gruntownych analiz”.

READ  Ankieta: ukraińskie młode talenty naukowe w Polsce

„Twierdzenie, że ratowanie Żydów było postawą powszechną wśród Polaków, bardzo przesłania fakt, że wspomniani wyżej urzędnicy rządowi oskarżali innych – jest to opinia, a nie fakt oparty na wiedzy historycznej wynikającej z wieloletnich interdyscyplinarnych projektów badawczych”. zostało dodane.

„Takie oświadczenie pomniejsza męstwo sprawiedliwych [Among the Nations, who saved Jews]Zwłaszcza ci, którzy zapłacili najwyższą cenę za swoją odwagę i stracili życie z rąk nazistów” – napisała agencja w swoim oświadczeniu.

Źródło głównego zdjęcia: Jakub Włodek / Agencja Wyborcza.pl