Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska spółka Orlen przygotowuje sprawę arbitrażową przeciwko Venture Global LNG

Polska spółka Orlen przygotowuje sprawę arbitrażową przeciwko Venture Global LNG

Napisane przez Marka Strzeleckiego i Curtisa Williamsa

WARSZAWA/HOUSTON (Reuters) – Polski koncern naftowo-gazowy Orlin przygotowuje się do złożenia wniosku o arbitraż przeciwko amerykańskiej firmie eksportowej Venture Global LNG w związku z niedostarczeniem zakontraktowanych ładunków, poinformowały Reuters trzy źródła zaznajomione ze sprawą. „Wiem, że ta sprawa jest rozpatrywana i wiem, że trwają przygotowania do złożenia skargi” – powiedziała jedna z osób, zastrzegając sobie anonimowość. Dwie kolejne osoby potwierdziły, że Orlen rozpatruje reklamację. Biuro prasowe Orlina odmówiło komentarza w tej sprawie. Rzecznik Venture Global nie był od razu dostępny, aby udzielić komentarza.

Shell, BP, Edison i Repsol na początku tego roku złożyły pozwy arbitrażowe przeciwko amerykańskiemu deweloperowi w związku z niedostarczeniem ładunków z fabryki działającej od marca 2022 r. Venture Global LNG odrzuciło roszczenia i stwierdziło, że fabryka w Luizjanie nie działa na pełnych obrotach z powodu wadliwego sprzętu energetycznego, który jest w naprawie. Dopuszczalna jest sprzedaż towarów „komisowych” na własny rachunek w ramach umów. Amerykańska firma sprzedała na rynku spot ponad 200 dostaw po cenach wyższych niż te, które można było zapewnić w ramach kontraktów długoterminowych. Dlatego Shell i inni klienci twierdzą, że firma wykorzystała problemy ze sprzętem, aby wykorzystać wzrost na światowych rynkach gazu od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę do własnej sprzedaży.

Orlen ma 20-letnie umowy z Venture Global na 5,5 mln ton metrycznych LNG rocznie (MTPA) pomiędzy zakładami eksportowymi amerykańskiej firmy Calcasieu Pass i Plaquemines LNG.

Polska spółka zgodziła się na zakup 1,5 mln ton rocznie obiektu Calcasieu Pass i 4 mln ton rocznie Plaquemines LNG po zakończeniu budowy pod koniec 2024 r., co czyni ją jednym z największych klientów Venture Global.

(Reportaż: Marek Strzelecki w Warszawie i Curtis Williams w Houston; tekst: Anna Cooper; redakcja: Chizuo Nomiyama)

READ  Wyjęty spod prawa futbol staje się globalny – gazeta Nugget