Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska spełniła obietnicę dotyczącą wysłania czołgów: Zełenski

Polska spełniła obietnicę dotyczącą wysłania czołgów: Zełenski

W wieczornym przemówieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podsumował nowe porozumienia swojego kraju ze stroną polską w sprawie zbrojeń i odbudowy. Jak podkreślił, „Polska zrobiła wszystko, co zapowiedziała w sprawie czołgów”.

„Miło jest zakończyć ten tydzień dobrymi wynikami dla naszego kraju – bronią, międzynarodowym wsparciem, zacieśnieniem naszych relacji ze światem, naszą drogą do NATO” – powiedział Zełenski.

„Najważniejsza w tych dniach jest oczywiście wizyta w Polsce, nasze umowy, nasze osiągnięcia” – kontynuowała głowa państwa, która w środę odwiedziła Polskę.

Jak dodał, „Polska zrobiła wszystko, co zadeklarowała w sprawie czołgów: są na Ukrainie, w tym Pantery”.

„Są nowe kontrakty na bojowe wozy piechoty – ponad sto maszyn. A na transportery opancerzone Rosomak – 200 maszyn. Teraz sto, potem sto. Do tego samobieżny silnik, dodatkowe rakiety, MiG-y, – relacjonował Żeleński. W sferze gospodarczej zwrócił uwagę na „ważne porozumienia” związane z odbudową Ukrainy, zwłaszcza w obwodzie charkowskim.

Wysiłki pierwszych kobiet

Zełenski zwrócił uwagę na jedno i drugie Agatha Kornhauser-Tuda i Olena Zeleńska angażują się w wiele przedsięwzięć charytatywnych i medycznych. Obejmuje to pomoc ukraińskiego personelu medycznego przy oparzeniach pacjentów i transport powietrzny rannych. Według prezydenta w ćwiczeniach wzięło już udział „kilkudziesięciu” ukraińskich lekarzy. Powiedział, że proces będzie kontynuowany, a psycholodzy i specjaliści rehabilitacji zostaną przeszkoleni.

„W tej walce o życie i wolność naprawdę stoimy ramię w ramię z naszymi polskimi braćmi i siostrami we wszystkich sektorach. Dziękujemy za tak bezproblemowe, wieloplanowe, żywotne wsparcie”. – zakończył Prezydent.

Polska przoduje w pomocy wojskowej dla Ukrainy

Polski sprzęt jest coraz bardziej doceniany przez Ukraińców walczących z najeźdźcami. Samobieżne haubice artyleryjskie Krab z powodzeniem wykonują zadania na froncie” – powiedział w sobotę szef sztabu armii ukraińskiej generał Walerij Załużny. Do posta dołączył film przedstawiający działania Krabów. „Nasi żołnierze szybko to opanowali. Obchodzenie się z zachodnim sprzętem, co więcej, mają doświadczenie, jest cenne dla partnerów i producentów broni” – podkreślił generał Załuszny w telegramie.

READ  PKB Polski wzrośnie o 3,8 proc. W 2021 r. I 4,5 proc. W 2022 r


Źródło: