Poseł z Solidarnej Polski, młodszy członek rządzącej koalicji Zjednoczonej Prawicy, powiedział w piątek, że jego partia zagłosuje przeciwko ratyfikacji Narodowego Planu Rewitalizacji.
Sebastian Kalita powiedział, że nic się nie zmieniło, by partia zrezygnowała ze sprzeciwu wobec planu, który wymaga ratyfikacji przez parlament, aby Polska otrzymała miliardy euro z Funduszu Unii Europejskiej na rzecz naprawy epidemii.
Solidarny sprzeciw Polski wobec planu koliduje z opozycją Prawa i Sprawiedliwości, dominującej partii w Zjednoczonej Prawicy i może jeszcze bardziej trzeć i tak już szorstką relację między nimi.
W rozmowie z PAP Kalita zwrócił uwagę na regulacje warunkujące wypłatę środków unijnych (i łączą ich dostęp z kwestią praworządności), twierdząc, że są one niezgodne z suwerennością Polski.
„Ponadto fundusz naprawczy to pożyczka, którą Komisja Europejska uzyskuje w naszym imieniu, a następnie decyduje, jak wydać te pieniądze” – powiedział Kalita. Nadal musimy spłacić tę pożyczkę w całości ”.
Izba Reprezentantów (Izba Reprezentantów) ma głosować nad ustawą obejmującą krajowy plan naprawy we wtorek 4 maja na dodatkowym posiedzeniu. Do uchwalenia prawa wymagana byłaby zwykła większość głosów.
We wtorek rząd przyjął ustawę o ratyfikacji planu pomimo sprzeciwu posłów Polskiej Organizacji Solidarności Zbigniewa Ziobro i Michela Wójcika.
Ich partia sprzeciwiła się budżetowi UE na lata 2021-2027 w odniesieniu do wieloletnich ram finansowych i funduszu naprawczego. Zdaniem Solidarnej Polski fundusz naprawczy „może w przyszłości zagrozić suwerenności Polski i zaszkodzić polskiej gospodarce”.
Aby uruchomić fundusz naprawczy, wszystkie państwa członkowskie muszą poprzeć decyzję przywódców UE o zwiększeniu środków finansowych UE. Brak ratyfikacji umowy zatrzyma wprowadzanie pakietów finansowania zarówno z budżetu ogólnego Unii Europejskiej na lata 2021-2027, jak iz funduszu naprawczego.
Polska otrzyma łącznie 770 miliardów złotych z budżetu Unii Europejskiej i planu naprawy.
Do piątku, 30 kwietnia, każde państwo członkowskie musi przedłożyć Komisji Europejskiej swój krajowy plan naprawy, który opisuje, w jaki sposób zostaną przydzielone fundusze z programu finansowania naprawy gospodarczej Unii Europejskiej.
Rzecznik rządu Piotr Mueller powiedział, że rząd przyjmie w piątek krajowy plan naprawy.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”
More Stories
GIP i KKR należą do firm chcących przejąć udziały w polskim oddziale Cellnex
Rozszerzanie współpracy poza obronność o gospodarkę i energetykę
GIP i KKR należą do firm chcących przejąć udziały w polskim oddziale Cellnex