Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska rafineria PKN sprzedaje aktywa Lotosu Aramco i Ministerstwu Pracy w celu sfinalizowania przejęcia

Zdjęcie logo PKN Orlen, największej polskiej rafinerii ropy naftowej, na stacji benzynowej w Warszawie, 25 kwietnia 2019 r. REUTERS / Kacper Pempel

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

WARSZAWA (Reuters) – Największa polska rafineria PKN.WA poinformowała, że ​​sprzeda część aktywów Lotusa (LTSP.WA) firmom, w tym Saudi Aramco i Molp.W. przejęcie mniejszej firmy.

Zakup Lotosu przez PKN Orlen jest częścią szerszego planu rządzącego w Polsce Prawa i Sprawiedliwości, mającego na celu zwiększenie kontroli nad gospodarką i stworzenie „narodowych czempionów” zdolnych do konkurowania z globalnymi graczami. Obie firmy są kontrolowane przez państwo.

MOL kupi 417 stacji benzynowych w Polsce za 610 mln USD, rozszerzając swoją regionalną obecność w największej gospodarce UE na wschodniej flance.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Saudi Aramco kupi 30% udziałów w Lotos Asphalt, jednym z największych producentów bitumu w Europie, do którego należy również rafineria Lotus w Gdańsku, w ramach umowy obejmującej stałą opłatę w wysokości 1,15 mld zł oraz zmienne komponenty. Przejmie również 100% udziałów w dwóch innych jednostkach.

Orlin podpisał również umowę z Aramco na dostawę ropy w ilości od 200 tys. do 337 tys. baryłek dziennie, zwiększając tym samym zakupy w stosunku do wcześniej uzgodnionych. Prezes PKN powiedział dziennikarzom, że dostawy w ramach nowego kontraktu rozpoczną się jeszcze w tym roku.

BKN Orlin dodał, że polski Unimut (UNTP.WA) i węgierskie rosyjskie biopaliwo kupią też część aktywów Lotosu.

Krytycy twierdzą, że sprzedaż aktywów Lotosu pozwoli większej liczbie międzynarodowych konkurentów na wejście do Polski, ale Orlin i rząd przekonują, że przejęcie mniejszego konkurenta poprawi pozycję rynkową spółki, siłę przetargową i możliwości inwestycyjne.

„Ta nowa firma… to dla Polski wielka szansa… na skuteczne sprostanie wyzwaniom, przed którymi dziś stoimy. Wyzwania związane z transformacją energetyczną, globalnymi zmianami, jeśli chodzi o nowe źródła energii i paliw” – powiedział minister Aktywa państwowe powiedział dziennikarzom.

READ  Rozczłonkowanie Ukrainy i przekazanie terytorium Polsce jest niedopuszczalne

„Jestem przekonany, że te aktywa Lotus wzmocnią Orlin, ale także zostaną wzmocnione dzięki współpracy z Saudi Aramco” – dodał Jacek Sassen.

PKN Orlen ogłosił plany zakupu Lotosu w 2018 roku, ale musiał spełnić warunki określone przez Komisję Europejską. Zgodził się na sprzedaż części aktywów Lotosu w odpowiedzi na obawy związane z konkurencją.

„Połączenie PKN Orlen z Grupą Lotos to wielkie wydarzenie gospodarcze, polityczne i społeczne w naszym regionie Europy” – powiedział na Twitterze Andrzej Duda, prezydent Polski i sojusznik PiS.

„Dzięki podpisanym kontraktom znacznie wzrasta bezpieczeństwo energetyczne w Europie Środkowej” – dodał Duda.

Firma wychodzi poza podstawową działalność rafineryjną, planując przejęcie polskiego giganta gazowego PGNiG (PGN.WA), na co czeka na zatwierdzenie przez polski organ nadzoru antymonopolowego.

Kupił też lokalny wydawca gazety Polska Press w umowie, która zdaniem krytyków jest próbą rozszerzenia przez PiS kontroli nad mediami. BKN Orlin powiedział, że to prosta transakcja biznesowa.

„Dokonaliśmy wielu przejęć, ale przed nami jeszcze wiele przejęć” – powiedział na konferencji prasowej prezes BKN Orlen Daniel Obajtek.

Obagtec powiedział, że transakcja przejęcia Lotus może zostać sfinalizowana pod koniec czerwca lub na początku lipca.

O 1217 GMT akcje BKN Orlin wzrosły o 3,8%, akcje Lotusa o 3,5%, a akcje MOL o 1,2%.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe reportaże Anny Banaca i Karola Paduhala w Gdańsku, Anny Cooper w Warszawie i Gergeli Szakas w Budapeszcie; Napisane przez Alana Sharlisha. Montaż przez Alexandrę Hudson, Alexander Smith i Bernadette Bohm

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.