Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska przyspiesza nową krótkoterminową inicjatywę po Ukrainie;  Czy są dostępni klienci regionalni?

Polska przyspiesza nową krótkoterminową inicjatywę po Ukrainie; Czy są dostępni klienci regionalni?

Projekt dla odcinka systemu Narew SHORAD z Polski. (PGZ)

Warszawa: konsorcjum brytyjskiego giganta MBDA i PGZ-Narew Podpisano Podpisana pod koniec kwietnia umowa o współpracy z polską krajową organizacją obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu była punktem zwrotnym dla polskiego resortu obrony, pogardzanego przez mocarstwa zachodnie.

Ale po dwóch i pół miesiącach wojny na Ukrainie umiejętności Shorat mogą być różnicą między życiem a śmiercią – a także ilustruje prosty fakt, że Polska jest skupiona.

Wojna między Rosją a Ukrainą została „zademonstrowana przez Shorat i podkreślona [air defense] Umiejętności mają ogromne znaczenie – powiedział Breaking Defense Tomasz Smura, dyrektor biura badawczego Fundacji im. Kazimierza Bułaskiego. „Oba kraje mają obronę powietrzną, zachęcającą przeciwnika do prowadzenia operacji powietrznych. Rosjanie nie byli w stanie stłumić ukraińskiej obrony powietrznej, co było szczególnie widoczne podczas nieudanego ataku śmigłowcowego w pierwszych dniach wojny.

Polski minister obrony, Mariusz Błaszczak, nie uderzył Busha, gdy dyskutował o potrzebie szybkiego wstawania i działania Nerve.

„Wyciągamy wnioski z tego, co dzieje się za naszą wschodnią granicą” – powiedział Błaszczak. Wypowiedź podczas konferencji prasowej Zatwierdza umowę na dostawę komponentów SHORAD w ramach programu Narew. „Widzimy, jak ważna jest zdolność obrony powietrznej i przeciwlotniczej. Dlatego znacznie przyspieszyliśmy dystrybucję systemu Nerve na wyposażenie polskiej armii.

W rzeczywistości Błaszczak podkreślił przyspieszony harmonogram z poprzednich zapowiedzi, że „pierwsza straż pożarna organizacji Narew zostanie wystawiona przez Wojsko Polskie we wrześniu br. i na początku drugiego roku”.

System Narew będzie wykorzystywany przede wszystkim do zwalczania samolotów wielozadaniowych na niskich wysokościach, pocisków morskich i bezzałogowych statków powietrznych do ochrony polskich sił zbrojnych, obiektów i baz lotniczych. Będzie hołdem dla systemu obrony przeciwlotniczej średniego zasięgu i przeciwrakietowej rakiety balistycznej Wisła – polskiej nazwy amerykańskiego systemu Patriot, którego dystrybucja ma się rozpocząć w tym roku.

Obie organizacje mają na celu zbudowanie narodowej, całodobowej, dziennej i nocnej sieci obrony na terenie Polski, zintegrowanej przez produkowane w USA Dowództwo Zintegrowanej Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej (IPCS). Pierwsza demonstracja zintegrowanych systemów obrony przeciwlotniczej zaplanowana jest na 2026 r., a rząd wyda 80-100 mld slotów (18 do 22,5 mld USD) na polskich podatników, obie organizacje.

READ  Otwarcie polskiego rezerwatu Westfield w Stratford

Ponieważ Ukraina pokazała, że ​​sam SHORAD nie ochroni ludności najeżdżanego narodu, należy zadbać o integrację.

Ukraińcy „cierpią na brak nowoczesnych systemów przeciwlotniczych zdolnych do niszczenia rosyjskich pocisków balistycznych i manewrujących, wykorzystywanych do niszczenia wybranych elementów infrastruktury wojskowej i personelu”. [had] Nowoczesne systemy obrony powietrznej, liczni cywile [casualties] W dużych miastach można tego uniknąć” – powiedział Smura.

Umowa z 21 kwietnia oznacza, że ​​MBDA dostarczy swoje pociski CAMM do bezpośredniego użycia w Nareh, najbardziej złożone i największe porozumienie w historii Sił Zbrojnych RP. Pocisk jest obecnie używany w brytyjskich systemach Sky Sabre stacjonujących w Polsce w celu ochrony jej przestrzeni powietrznej.

W ramach umowy pierwsze dwie baterie Narew trafią do Sił Zbrojnych RP – pierwsza do września 2022 roku, a druga do 2023 roku jako rozwiązanie wypełniające lukę. Obie jednostki będą dysponowały komponentami z Polski (wielozadaniowy radar 3D wielokrotnego użytku „Soła”, remiza strażacka i trzy wozy załadunkowe) i Wielkiej Brytanii (trzy pojazdy oparte na systemie operacyjnym Jelcz 8×8 ​​z iLauncherem). Liczba powszechnych modułowych pocisków przeciwlotniczych.)

Nerve był pierwszym systemem AD wyprodukowanym przez państwa zachodnie w Siłach Zbrojnych RP i zawierał 23 baterie rakiet SHORAD. Kontrakt obejmuje szkolenie i zakup logistyki oraz wsparcie eksploatacji sprzętu wojskowego. W ramach umowy podpisano również umowę na wyposażenie trzech okrętów typu Miecznik w morską odmianę wspólnego, modułowego pocisku przeciwlotniczego, dzięki czemu CAMM będzie produkowany w Polsce.

„Porozumienie to pozwoli nam potwierdzić dalszy harmonogram działań koordynacyjnych, których postęp będzie decydował o tym, jak szybko można wzmocnić obronę przeciwlotniczą naszego kraju. Napisano w oświadczeniu.

Chris Alam, dyrektor zarządzający MBDA UK, dodał: „MBDA jest dumna, że ​​może być częścią ważnego projektu z PGZ, mającego na celu ochronę polskiego nieba z naszymi polskimi partnerami. […] Pracujemy już nad przyspieszeniem dostaw pierwszych systemów do Polski oraz zajęciem się transferem technologii i szerszym programem Narew polskiej produkcji.

READ  Apel Newport o pomoc ukraińskim uchodźcom w Polsce

Obrona powietrzna: trend regionalny

System Narew przekształci nieistniejącą już powierzchnię mobilną 2K12 Kub (SA-6 Gainful) w system rakiet powietrznych, a 9K33 Osa (SA-8 Gecko) w powierzchnię taktyczną krótkiego zasięgu na małej wysokości. -Powietrzny system rakietowy w polskiej armii oraz system rakietowy ziemia-powietrze używany przez Polskie Siły Powietrzne na Nua SC (SA-3 Goa).

Zarówno SA-6, jak i SA-8 znajdują się na stanie innych krajów regionu, w tym Bułgarii, Rumunii i Słowacji. A rozwój Narwi w Polsce zbiega się z szerszą regionalną preferencją dla opcji obrony przeciwlotniczej, a Warszawa faktycznie pozostaje w tyle w promowaniu zmodernizowanej obrony przeciwlotniczej.

„Wiele krajów w Europie Środkowo-Wschodniej i regionie bałtyckim zdecydowało się na zwiększenie wydatków na obronę, z których niektóre, takie jak Bułgaria, Estonia czy Łotwa, mogłyby wydać pieniądze na wymianę przestarzałych byłych systemów sowieckich lub pozyskanie nowych systemów SHORAD w celu poprawy zdolności obrony powietrznej. Pierwszym z nich jest słowacka furgonetka. System bezpieczeństwa podarował Ukrainie baterię w odpowiedzi na prośbę Federacji Rosyjskiej o pomoc w obronie przed agresją zbrojną i spodziewam się, że rynek będzie rósł – prognozuje Smura.

Nueva-SC Polska

Polski system Nua-SC. (MON)

Ministerstwo Obrony Narodowej Litwy i Kongsberg Norwegii podpisały w październiku 2017 roku umowę na zakup systemu obrony przeciwlotniczej NASAMS dla Litewskich Sił Powietrznych. Pakiet o wartości 110 milionów euro (116 milionów dolarów) obejmuje dwie baterie przeciwlotnicze i sprzęt do pakietu obsługi logistycznej. , A także szkolenia dla operatorów systemów i personelu utrzymania ruchu. W październiku 2020 r. Wilno otrzymało dwie baterie NASAMS-3. Zakupiono wraz z modernizacją systemów obrony powietrznej krótkiego zasięgu Saab RBS-70 będących w posiadaniu Sił Zbrojnych Litwy – oba systemy zintegrowane z litewskim systemem obrony powietrznej. .

Czeski rząd ogłosił we wrześniu 2021 r., że podpisał umowę na zakup czterech baterii do izraelskich mobilnych systemów obrony powietrznej Spider-MR krótkiego i średniego zasięgu, opracowanych przez Rafael Advanced Security Systems przy pomocy Israel Aerospace Industries (IAI). Warte 627 milionów dolarów. Dystrybucja systemów ma zostać zakończona do 2026 roku. Oczekuje się, że Spyder-MR zastąpi starsze SA-6 używane przez czeskie wojsko od lat 70. i będzie obsługiwać systemy dostarczane przez Czechy przez co najmniej 20 lat. Raport rządowy mówi, że przejęcie będzie kosztować kraj 1 miliard dolarów, wliczając w to koszty konserwacji i naprawy.

READ  S&P podtrzymuje rating kredytowy Polski z perspektywą stabilną – pierwsza wiadomość

W listopadzie 2020 r. podpisano umowę na zakup systemu NASAMS-3 dla Sił Zbrojnych Węgier jako alternatywy dla SA-6. Wartość zakupu to 410 mln euro. Pierwsze jednostki NASAMS przybędą na Węgry w 2023 roku, a system zostanie ukończony w 2025 roku. Oczekuje się, że pierwsza straż pożarna zacznie działać do końca 2024 roku. Wcześniej, w sierpniu 2020 r., Węgry zamówiły 120 AMRAAM AIM-120C7 i 60 AMRAAM. Pociski ER. Pociski AIM-120C7 będą używane przez wielozadaniowe myśliwce węgierskich sił powietrznych Gripen, podczas gdy pociski AMRAAM-ER będą dostarczać jedynie broń dalekiego zasięgu systemu NASAMS-3.

Biorąc pod uwagę sytuację na Ukrainie i dążenie do zintegrowanej obrony przeciwlotniczej w całym NATO, można znaleźć rynek, jeśli Nerve okaże się udaną, bardzo tanią opcją.

„Być może inne kraje w regionie mogą być zainteresowane pozyskaniem Narwi, a integracja obrony powietrznej między Polską a krajami bałtyckimi będzie miała większy sens pod względem zrównoważenia operacyjnego i logistycznego, wzmocnienia regionalnych zdolności obrony przeciwlotniczej, suwerenności przemysłowej oraz wiedzy i współpraca między krajami” – podkreślił Sumra.

Ale teraz mówi: „Nie sądzę, żeby MON był w stanie produkować Narew dla klientów eksportowych w krótkim terminie – Polskie Siły Zbrojne będą miały dekadę na wyprodukowanie wszystkich komponentów do 23 akumulatorów. Myślę, że Indie eksport będzie wyższy ”- dodał.