Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska przyjmuje patriotyczną ofertę Niemiec po śmiertelnym ataku rakietowym

WARSZAWA, Polska — minister obrony Polski Mariusz Błaszczak ogłosił to po śmierci w zeszłym tygodniu. Atak rakietowy Na polskiej ziemi „z zadowoleniem przyjął” ofertę swojej niemieckiej odpowiedniczki Christine Lambrecht, mówiąc, że Niemcy mogą użyć patriotycznych rakiet do ochrony nieba sąsiada.

„Proponuję korzystać z tego systemu w pobliżu granicy z Ukrainą” – powiedział Błaszczak w tweecie 21 listopada przed planowaną rozmową telefoniczną z Lambrechtem.

Po rozmowie Błaszczak napisał na Twitterze, że „minister obrony Niemiec potwierdził chęć rozmieszczenia rakiet Patriot w pobliżu granicy z Ukrainą”, dodając, że liczba wyrzutni, ich wariant i termin dostawy mają być przedmiotem dalszych dyskusji. Przez dwóch partnerów.

Lambrecht zaoferował również wysłanie samolotów Eurofighter Typhoon do ochrony polskiej przestrzeni powietrznej.

Najnowsza inicjatywa może jeszcze bardziej rozszerzyć rolę Niemiec w ochronie nieba wschodnich sojuszników NATO po tym, jak Berlin wysłał swoje rakiety Patriot na Słowację.

W marcu Niemcy i Holandia wysłały trzy baterie systemu Patriot do obrony terytorium Słowacji, a miesiąc później Stany Zjednoczone zgodziły się na rozmieszczenie tam dodatkowej baterii. Aby wesprzeć trwającą wojnę Ukrainy z rosyjską agresją, Bratysława przekazała Kijowowi zaprojektowane przez Sowietów systemy obrony powietrznej S-300, a systemy Patriot wypełniły powstałą lukę w zdolnościach.

W dniu 15 listopada A Atak rakietowy Dwie osoby zginęły w południowo-wschodniej Polsce po tym, jak Rosja przeprowadziła największą od ponad miesiąca serię ataków na ukraińskie miasta. Polscy urzędnicy uważają, że atak mógł nastąpić, gdy ukraińska obrona powietrzna próbowała przechwycić pocisk wystrzelony przez rosyjskie wojsko.

Tymczasem, gdy Polska wzmaga wysiłki na rzecz rozwoju zdolności obrony powietrznej średniego zasięgu, Błaszczak ogłosił w maju ubiegłego roku, że jego ministerstwo zwróciło się do rządu USA o sprzedaż sześciu baterii Patriot wraz z odpowiednim sprzętem. Pierwszy krajowy kontrakt Patriot, na dostawę dwóch baterii Structure 3+ do Polski na początku tego roku, kosztował 4,75 miliarda dolarów.