Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska przygotowuje się na Omicron „tsunami”, ostrzega główny doradca premiera rządu

Niedługo Polskę czeka nie tylko kolejna fala epidemii, ale także tsunami, które może hospitalizować milion osób – mówi Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. COVID – 19. „Nie ma innej opcji niż wprowadzenie ścisłego blokowania”.

Minister zdrowia Adam Niedzielski ostrzegł, że choć infekcje ostatnio spadają, mogą ponownie przyspieszyć w styczniu, gdy dominuje Omicron. Do tej pory w Polsce zidentyfikowano tylko niewielką liczbę przypadków zmienności.

Jednak Omigran stał się już dominującą odmianą w wielu krajach Europy Zachodniej, w tym w Wielkiej Brytanii, Danii i Portugalii. Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała w zeszłym tygodniu, że jego dalsze rozprzestrzenianie się „pchnie dalsze systemy opieki zdrowotnej, które zostały już rozszerzone w ciągu kilku tygodni”.

W wywiadzie Republika Krótko przed Bożym Narodzeniem, pod koniec stycznia, szybkie rozpowszechnienie się nowego wariantu „szczerze mówiąc, możliwe było przedstawienie, którego nie widzieliśmy od dłuższego czasu” – powiedział Horban.

Zauważając, że ponad 40% populacji w Polsce nie zostało w pełni zaszczepionych, Horban powiedział: „możemy założyć, że każdy zostanie dotknięty nowym wariantem”. [and] Statystyki pokazują, że 5-10% z nich trafia do szpitala. W pewnym momencie do szpitala trafi około miliona osób.

„Nawet jeśli rozprzestrzeni się w ciągu kilku miesięcy, nie będziemy potrzebować 20 000 łóżek rządowych, ale będziemy potrzebować 50-60 000”, ostrzegał Harban. „Nie precyzuję, gdzie sprowadzić lekarzy”.

Około 20 000 osób jest obecnie hospitalizowanych z Kovit-19 w Polsce, a jego maksymalna liczba to około 35 000. Nawet w tych warunkach system opieki zdrowotnej miał problemy, ponieważ kraj odnotował najwyższy wskaźnik śmiertelności w UE w 2020 roku.

W raporcie opublikowanym w zeszłym tygodniu, interdyscyplinarny zespół Covit-19 z PAN ostrzegł, że dywersyfikacja Omicron wyłączy nie tylko system opieki zdrowotnej, ale także inną infrastrukturę ważną dla tego procesu, w tym izolację. Wspólnoty ”.

READ  Gin został wprowadzony na rynek w zamku Highclair w Polsce

Zarówno eksperci PAN, jak i Horban wezwali tych, którzy nie zostali zaszczepieni, do jak najszybszego znalezienia pracy, a tych, którzy zostali zaszczepieni, do otrzymania dawki przypominającej. „Może to wzmocnić nasze zmiany w przetrwaniu przed tsunami” – powiedział Horban.

Jeśli ludzie nie zostaną zaszczepieni, liczba ofiar nadal rośnie, podobnie jak w innych krajach – wydaje się prawdopodobne – że nie ma innej opcji niż wprowadzenie drastycznego blokowania – dodał.

Jak zauważył Horban: „Jedna fala epidemii jeszcze się nie skończyła, jest kolejna fala [already] To jedno – powiedział Nietzsche w zeszłym tygodniu RMF FM. On i Harban przewidują, że pod koniec stycznia infekcje gwałtownie wzrosną.

W zeszłym tygodniu Nietzschevsky nakazał, aby cały personel medyczny został w pełni zaszczepiony do 1 marca. Powiedział RMF, że prowadzi teraz rozmowy z ministrami obrony i spraw wewnętrznych o tym, co zrobić dla służb mundurowych.

„Istnieje poważne ryzyko, że Omicron przyspieszy wszystkie aspekty infekcji” – powiedział ministrowi zdrowia. „I wszystko musi być zrobione – właśnie to wiąże się z obowiązkowymi szczepieniami – aby uniknąć tej trudnej sytuacji”.

W wywiadzie Gazeta Polska W piątek lider partii rządzącej Jarosław Kaczyński ostrzegł, że „Omicron tworzy nowe środowisko”, które wymaga „dalekosiężnych rezultatów”. W końcu „nie możemy dopuścić do upadku zdrowia i związanej z nim gospodarki i państwa”.

73% zgonów kowbojów w Polsce od października nie było zaszczepionych

Kluczowe źródło obrazu: Szpital CLÍNIC / Flickr (Poniżej CC BY-ND 2.0)