Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska przyciąga czeskich turystów w rekordowej liczbie w 2023 roku

Polska przyciąga czeskich turystów w rekordowej liczbie w 2023 roku

W tym roku wzrosła liczba czeskich turystów odwiedzających Polskę na letnie wakacje. Z danych biur podróży i samorządów wynika, że ​​turyści z Czech szczególnie licznie odwiedzają polskie plaże Morza Bałtyckiego.

Czeski portal umawiania wizyt Slevomat odnotował 50-procentowy wzrost sprzedaży rezydencji w Polsce w porównaniu do 2022 roku, SchengenVisaInfo.com raporty.

Ponadto dużym zainteresowaniem rezerwacjami na wakacje w Polsce cieszą się także inne biura podróży. Dovolena.cz jest jedną z agencji, która od stycznia 2023 roku odnotowała wzrost o 158 procent w stosunku do wakacji w Polsce.

Biuro podróży Invia również odnotowało dwukrotny wzrost zainteresowania wczasami na terenie Polski wśród odwiedzających Republikę Czeską i odpowiada za ponad 150 czeskich i zagranicznych biur podróży.

Przedstawicielka Invii, Jiřina Ekrt Jirušková, powiedziała Forbesowi, że Polska przyciąga wielu zagranicznych gości ze względu na swoje zabytki, miasta, piękną przyrodę, morze, jeziora i góry.

Twierdzi, że poza atrakcyjnością kraju, Polska stała się popularna także ze względu na przystępność cenową. Od 2023 r. tygodniowy pobyt w Polsce dla jednej osoby w stylu beduińskim kosztuje 191,24 euro, bilet lotniczy 224,25 euro, podróż średniego zasięgu kosztuje około 341,28 euro, a podróż luksusowa kosztuje 73 624 euro. Tymczasem koszt noclegu, czy to w pokoju hotelowym, czy w apartamencie, to około 35-40 euro za dobę.

„Większość usług, czy to noclegi, restauracje czy miejsca rozrywki, jest w Polsce tańsza niż jest [in Czechia]”,” — powiedziała Żyrokowa.

Wielu turystów z Czech podróżuje do Polski zamiast do poprzedniego miejsca wypoczynku, jakim była Chorwacja, ze względu na wzrost cen, na który oprócz inflacji częściowo wpłynęło przejście Chorwacji z kuny na euro.

Polskie miasto portowe Sopot stało się ulubionym miejscem Czechów.

„Już w zeszłym roku Czesi byli w pierwszej trójce narodowości turystów, którzy w wakacje odwiedzają punkty informacji turystycznej w Sopocie” – powiedział szef Sopockiej Organizacji Turystycznej Bartłomiej Barski.

READ  co jest w imieniu? Alfeo, Antares, The Wine Host, The Diamond Foals i Dickens

Według Barskiego wzrost liczby czeskich turystów wynika częściowo z poprawy komunikacji, w tym autostrady łączącej oba kraje, dzięki której obywatele Czech mogą w ciągu kilku godzin dotrzeć do polskiego wybrzeża.

Ponadto Ryanair od marca obsługuje loty z Pragi do Gdańska pod Sopotem.

Barski i inni przedstawiciele polskiej branży turystycznej są zadowoleni ze wzrostu liczby turystów z Czech, opisując ten kraj jako bardzo ważny rynek dla polskiego sektora turystycznego.

„Nie możemy ograniczać się tylko do Niemców czy Skandynawów. Chętnie przyjmiemy każdy nowy rynek, który zainteresuje się naszym regionem” — powiedział Berski.

Według niemieckiej platformy Statista najwięcej osób odwiedzających Polskę w 2022 r. pochodziło z Niemiec (5 219,4 tys.), następnie z Ukrainy (3 462 tys.) i Białorusi (734,9 tys.). Tymczasem najwięcej gości spoza Europy pochodziło ze Stanów Zjednoczonych (452,8 tys.).

Dane lotniskowe dotyczące przylotów do kraju również potwierdziły wzrost zainteresowania podróżnych odwiedzeniem Polski, podobno od stycznia 2023 r. o ponad 6,5. Na Lotnisku Chopina w Polsce zarejestrowano milion pasażerów. Chopina jest najbardziej ruchliwym lotniskiem w Warszawie, w tym roku 63 proc. pasażerów podróżowało w ramach strefy Schengen, a 37 proc. pasażerów wybrało kraje spoza UE należące do strefy Schengen.