Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska przekonuje do dużego budżetu NATO – pierwsze wiadomości

Polska przekonuje do dużego budżetu NATO – pierwsze wiadomości

Olivier Hoslet / BAP / EPA

Polska powiedziała innym członkom NATO, że budżet obozu powinien zostać zwiększony w odpowiedzi na rosyjską okupację Ukrainy.

Polski minister obrony Mariusz Błaszcz przedstawił stanowisko swojego kraju na spotkaniu ze swoimi odpowiednikami z NATO w Brukseli w czwartek.

„Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że budżet Sojuszu Północnoatlantyckiego jest teraz niższy niż na początku lat 90., kiedy NATO liczyło 30 członków, a wtedy było ich 16” – powiedział Błaszczak na konferencji prasowej po spotkaniu.

Odnosząc się do rosyjskiej inwazji na Ukrainę, dodał: „Dziś jest wojna, potem nie ma wojny”.

„W tym względzie Polska argumentowała, że ​​NATO powinno zwiększyć swój budżet i będziemy go wspólnie finansować” – powiedział Błaszczak.

Dodał, że Polska podjęła już znaczące kroki w celu zwiększenia swojego bezpieczeństwa, w tym wdrożenie nowej ustawy o bezpieczeństwie wewnętrznym i wzmocnienie sił zbrojnych.

„Wzmocnienie polskich sił zbrojnych zapobiegnie inwazji najeźdźców, czyli Rosji” – powiedział Błaszczyk.

– Rozmawialiśmy o tych wysiłkach, co jest dobrą wiadomością, ponieważ inne państwa członkowskie NATO starają się zwiększyć swoje wydatki na obronę i operacje, zapobiegając w ten sposób najeźdźcom – kontynuował minister.

Inne tematy omawiane podczas dwudniowego spotkania, które zakończyło się w czwartek, to m.in. wsparcie NATO dla Ukrainy i Gruzji oraz próby przyłączenia się do obozów Szwecji i Finlandii, zdaniem Błaszczaka.

Polska ogłosiła niedawno plany zwiększenia liczebności swoich sił zbrojnych do 300 tys. żołnierzy, w tym 110 tys. żołnierzy zawodowych i 32 tys. pracowników ochrony regionalnej z 250 tys. żołnierzy zawodowych.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział po spotkaniu, że ministrowie rozmawiali o wzmocnieniu grup wojennych NATO we wschodniej części kraju, w tym o zwiększeniu bezpieczeństwa lotniczego, morskiego i cybernetycznego.

Za dwa tygodnie NATO zorganizuje szczyt w Madrycie i oczekuje się nowych decyzji w odpowiedzi na nowe środowisko geopolityczne narzucone przez Moskwę poprzez wojnę na Ukrainie.

READ  Prezydent Polski zwrócił się do Sądu Najwyższego o dokonanie przeglądu budżetu Donalda Tuska