Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska przedłużyła stan wyjątkowy na granicy

W ostatnich miesiącach tysiące migrantów – głównie z Bliskiego Wschodu – próbowało przekroczyć granicę między Białorusią a sąsiednimi krajami oraz państwami członkowskimi UE Łotwą, Litwą i Polską. Co najmniej pięciu migrantów zginęło na granicy UE z Białorusią w ciągu ostatnich dwóch miesięcy.

Polska wysłała tysiące żołnierzy na granicę, założyła drut kolczasty i ogłosiła stan wyjątkowy, aby uniemożliwić wjazd dziennikarzom i pracownikom pomocy humanitarnej.

Podejrzenia wobec Łukaszenki

Unia Europejska (UE) podejrzewa, że ​​prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko mógł zorganizować tę wizytę w odwecie za sankcje nałożone na jego reżim.

Polski minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński powiedział, że w tym roku granicę próbowało przekroczyć 11 500 osób, z których 1500 zostało aresztowanych w kraju.

Grupy praw człowieka zostały wezwane do udzielenia pomocy medycznej, ostrzegając przed kryzysem humanitarnym na granicy, gdy temperatury zaczynają spadać. Polski rząd został oskarżony o uniemożliwienie imigrantom ubiegania się o azyl i zmuszanie ich do powrotu na Białoruś.

JOHANSON: Zgony są bardzo niepokojące

– Bardzo się martwię, że ludzie umierają na granicy. Komisarz UE ds. wewnętrznych Elva Johansson powiedziała w poniedziałek, że śledztwo jest „bardzo ważne” i że polskie władze zbadają, co się stało.

– To całkowicie niedopuszczalne, aby ludzie umierali na naszych zewnętrznych granicach – powiedział, dodając, że ważne jest, abyśmy byli otwarci.

Ursula van der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej, wcześniej poparła Polskę i oskarżyła Białoruś o wykorzystywanie imigrantów jako przestępców przeciwko UE.

Polskie Radio donosi, że decyzja została podjęta 237 głosami do 175 w polskim parlamencie. Polskie Radio.