Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska proponuje uzupełnienia do projektu szczytu UE w sprawie Ukrainy

Polska proponuje uzupełnienia do projektu szczytu UE w sprawie Ukrainy

„Musimy skutecznie kontrolować i ograniczać import zarówno ropy, jak i gazu z Rosji. Pracujemy też nad zakazem importu rosyjskiego paliwa jądrowego” – powiedział PAP Andrzej Sadoś, Stały Przedstawiciel Polski przy Unii Europejskiej.
Stephanie LeCock / BAP / EPA

Według źródeł PAP Polska przedstawiła plany wzmocnienia projektu wyników na szczyt UE w sprawie agresji Rosji na Ukrainę, który odbędzie się pod koniec maja w Brukseli.

W dniach 30-31 maja w Brukseli odbędzie się nadzwyczajny szczyt UE w sprawie agresji Rosji na Ukrainę. Jego projekt wyników został przygotowany przez gabinet Charlesa Michela, przewodniczącego Rady Europejskiej.

Polska zaproponowała kilka zmian do projektu. Dopóki Rosja nie zaprzestanie okupacji, dopóki nie wycofa wszystkich sił zbrojnych i sprzętu z Ukrainy oraz dopóki nie uzna regionalnej integralności, suwerenności i niepodległości Ukrainy.

Unia Europejska próbuje obecnie przyjąć szóste embargo, w tym zakaz na rosyjską ropę. Niektóre kraje – Węgry, Słowacja i Czechy – ubiegają się o tymczasowe zwolnienia ze względu na brak dostępu do morza i potencjalne problemy z dystrybucją surowców.

Polska sugeruje, że w wynikach szczytu znalazła się również konieczność nałożenia na Rosję podatku od importu ropy w związku z proponowanymi zwolnieniami dla niektórych krajów UE.

„Musimy przełamać impas i przyjąć szóste embargo. Jednocześnie przygotowujemy już z innymi partnerami z UE kolejne siódme embargo. Jesteśmy w trakcie nakładania sankcji” – powiedział Andrzej Sadoś, stały przedstawiciel Polski. do Unii Europejskiej.

Warszawa liczy też na dyskusję o mandacie Putina na brukselskim szczycie w sprawie płatności za gaz w rublach i jego wpływu na unijne sankcje. Postulat to szybka rozbudowa infrastruktury energetycznej, która zwiększa sprzeciw UE wobec działań Rosji. Polska chce też, aby decyzje te zawierały jasne stwierdzenie, że państwa członkowskie mogą w obecnym kryzysie określić własne zasoby gazu, węgla czy atomu.

Polska potępia niszczenie i nielegalne pozyskiwanie przez Rosję płodów rolnych na Ukrainie i ma nadzieję, że zostanie uznana wyraźna odpowiedzialność Rosji za zakłócanie światowego bezpieczeństwa żywnościowego.

Według PAP Warszawa ufa przywódcom, że będą dyskutować o dodatkowym finansowaniu uchodźców ukraińskich w Unii Europejskiej, podobnie jak w odpowiedzi na kryzys migracyjny z 2015 roku.

READ  bne IntelliNews - Polski bank centralny nie zmienia ponownie stóp procentowych