Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska pozwie Niemcy za import odpadów – EURACTIV.pl

Polska pozwie Niemcy za import odpadów – EURACTIV.pl

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zapowiedziała we wtorek, że Warszawa pozwie Berlin do Trybunału Sprawiedliwości UE za nieusunięcie 35 ton odpadów nielegalnie przewożonych do Polski przez niemieckie firmy i składowanych w siedmiu miejscach w kraju.

Na majowej konferencji prasowej polski rząd wyraził zamiar pozwania Niemiec w sprawie odpadów.

„Sądzę, że już w tym tygodniu zostanie złożona skarga do sądu UE” – powiedziała we wtorek Moskwa. pieniądze.

Nie pozbywając się odpadów, których „Niemcy nie chcą odebrać ani sfinansować sprzątania”, Berlin uchyla się od odpowiedzialności i łamie zasady traktatowe UE, oskarżyła zachodni sąsiad Polski Ostrobothnia.

Kiedy w maju polski rząd wyraził zamiar pozwania Niemiec w sprawie odpadów, wiceminister klimatu Jacek Ostopa ostrzegł, że Niemcy „unikają podstawowych rzeczy, takich jak dbanie o środowisko”.

Rząd powiedział, że decyzja polskiego rządu o skierowaniu sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE była spowodowana brakiem odpowiedzi Berlina na pisma, które Polska wysyłała do Niemiec w tej sprawie od maja ubiegłego roku.

W latach 2015-2019 ilość odpadów transportowanych rocznie do Polski z innych krajów wzrosła do 400 000 ton, z czego 61% pochodziło z Niemiec, odnotowało dziennikarstwo śledcze. OKO.press.

Jednak w 2022 roku po raz pierwszy Polska wyeksportowała więcej odpadów (350 tys. ton) niż importowała (300 tys. ton) – poinformował Główny Inspektor Ochrony Środowiska (GIOŚ).

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Dowiedz się więcej z EURACTIV

READ  Ranni bojownicy ukraińscy będą leczeni w Niemczech i Polsce