Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska powstrzymuje rosyjskiego Ławrowa przed „prowokacyjnymi” rozmowami na temat bezpieczeństwa regionalnego – Ministerstwo

Polska powstrzymuje rosyjskiego Ławrowa przed „prowokacyjnymi” rozmowami na temat bezpieczeństwa regionalnego – Ministerstwo

Rosja skrytykowała w sobotę odmowę Warszawy wpuszczenia ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa na przyszłomiesięczne spotkanie Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, nazywając to „bezprecedensowym i prowokacyjnym”.

„Decyzja Polski, pełniącej obowiązki szefa OBWE, o odmowie udziału ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa w spotkaniu ministerialnym OBWE w Łodzi w dniach 1-2 grudnia jest bezprecedensowa i prowokacyjna” – napisano w komunikacie MSZ. Spotkanie ministrów największego aparatu bezpieczeństwa na świecie.

„Warszawa nie tylko nadszarpnęła swoją reputację, ale spowodowała nieodwracalne szkody dla wiarygodności organizacji jako całości” – napisano w oświadczeniu resortu.

W piątek Polska oświadczyła, że ​​nie pozwoli Ławrowowi, który podlega sankcjom europejskim, przebywać w kraju na spotkaniu.

„Delegacje powinny być dostosowane do aktualnych przepisów unijnych i nie obejmować osób objętych unijnymi sankcjami” – napisano w oświadczeniu polskiej prezydencji OBWE.

Rosyjski MSZ odpowiedział: „Takimi destrukcyjnymi decyzjami Polacy… spychają OBWE w przepaść”.

Powiedziała, że ​​ten krok „pozbawi Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie ostatniej szansy na pokazanie swojego znaczenia we wzmacnianiu bezpieczeństwa i nawiązywaniu współpracy, dla której została powołana”.

Ministerstwo stwierdziło, że aparat bezpieczeństwa zamienia się w „platformę prezentacji politycznych i ćwiczeń antyrosyjskich”.

„Jesteśmy przekonani, że wszyscy rozsądni politycy podzielają stanowisko strony rosyjskiej co do niedopuszczalności takich działań” – czytamy w oświadczeniu.

Zamiast tego na czele rosyjskiej delegacji stanie stały przedstawiciel Rosji przy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie Aleksander Łukaszewicz.

READ  Albany Comic-Con powraca w nowej lokalizacji