Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska potrzebuje pasma 3,5 GHz dla 5G

Stowarzyszenie Cyfrowa Polska (Cyfrowa Polska) wezwało polski rząd do jak najszybszego wydania licencji na pasmo C 3,5 GHz na potrzeby 5G. Według Telegeography, starania rządu o zmianę ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa spowodowały, że pandemia opóźniła i straciła impet w procesie licencjonowania polskiego pasma 3,5 GHz (KSC).

Dodatkowe informacje dotyczące procedur licencyjnych

Operatorzy oferują usługi 5G w paśmie 2100 MHz i 2600 MHz, wykorzystywane wcześniej w sieciach 3G i 4G w Polsce i Holandii, które jako jedyne kraje UE nie mają jeszcze licencji na pasmo 3,5 GHz.

Ponieważ polskie sieci komórkowe obsługują większy ruch w wyniku przyjmowania ukraińskich imigrantów, prezes Cyfrowa Polska Michał Kanownik powiedział, że licencjonowanie widma 5G jest ważne i pilne. Według Kanownika w dłuższej perspektywie sieć nowej generacji będzie nadal przyczyniać się do wzrostu PKB i zwiększać konkurencyjność gospodarczą Polski na tle innych krajów UE.

Każdy kraj wprowadzający 5G będzie wykorzystywał pasmo 3,5 GHz dla firm telekomunikacyjnych. Jest uważana za najważniejszą częstotliwość radiową dla usług 5G na całym świecie.

READ  Polska popiera zakaz dla linii lotniczych przewożących migrantów na Białoruś