Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska ponawia żądanie niemieckich reparacji wojennych – DW – 31.01.2024

Polska ponawia żądanie niemieckich reparacji wojennych – DW – 31.01.2024

PolskaNalegał we wtorek czołowy dyplomata Stanów Zjednoczonych Niemcy Zapewnienie „odszkodowań finansowych” za straty, jakie jego kraj poniósł z rąk sił nazistowskich podczas II wojny światowej.

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zadzwonił podczas swojej pierwszej wizyty w Berlinie, po objęciu urzędu w Polsce w połowie grudnia przez centrolewicowy, proeuropejski rząd Donalda Tuska, po pokonaniu w wyborach konserwatywnej w skali kraju Partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS).

„Silniejsza Europa zmierzająca na wschód w nadchodzących latach bardziej niż kiedykolwiek wymaga żywej przyjaźni niemiecko-polskiej i głębokiego zaufania między Warszawą a Berlinem” – powiedziała niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Berbach po spotkaniu z Sikorskim.

Polski minister dodał: „Należy odbudować partnerskie stosunki między demokratycznymi Niemcami a Polską”.

Sikorsky domaga się rekompensaty finansowej

Jednak wezwanie Sikorsky'ego do odszkodowań odbija się echem w tym samym Naciski ze strony rządu PiSoszacował to Niemcy są winne 1,3 biliona euro (1,4 biliona dolarów) „odszkodowanie za śmierć ponad 5,2 miliona obywateli Polski”.

Po rozmowie ze swoją niemiecką odpowiedniczką Annaleną Berbach w telewizji Welt Sikorski powiedział: „To, co Niemcy zrobiły Polsce podczas II wojny światowej, było okropne i okrutne”.

Powiedział, że pomocne byłoby, gdyby Niemcy „znalazły twórcze rozwiązanie, aby wyrazić to cierpienie, wyrazić żal i zrobić coś dobrego dla ludzi, którzy przeżyli ten okres”.

„Ta etyczna refleksja nad przeszłością zaowocuje rekompensatą finansową” – powiedział, nie podając żadnych liczb.

Polska żąda od Niemiec reparacji za II wojnę światową

Ta przeglądarka nie obsługuje elementu wideo.

Niemcy odrzucają żądania reparacji

Kwestia reparacji za II wojnę światową już nadwyrężyła stosunki między Berlinem a poprzednim polskim rządem pod przewodnictwem PiS, który upierał się, że Niemcy mają w tej sprawie „moralny obowiązek”.

Niemcy często tak mają zaprzeczył takim twierdzeniomNawiązuje do decyzji Polski z 1953 r. o zrzeczeniu się roszczeń wobec Niemiec Wschodnich.

READ  Wicelider opozycji nakazał Tuskowi przeprosiny za zarzuty smoleńskie

Rząd niemiecki uznał kwestię reparacji za zamkniętą i nawiązał do Porozumienia dwa plus cztery w sprawie konsekwencji zjednoczenia Niemiec w polityce zagranicznej z 1990 r., w które Polska nie była zaangażowana.

dh/jsi (AFP, dpa)