Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska pomoc bezpieczeństwa dla Ukrainy to ponad 1,6 mld USD

Polska pomoc bezpieczeństwa dla Ukrainy to ponad 1,6 mld USD

Polska udzieliła Ukrainie ponad 1,6 miliarda dolarów pomocy w zakresie bezpieczeństwa od początku inwazji rosyjskiej na pełną skalę.

O tym powiedział premier Polski Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej, poinformował korespondent Ukrinformu.

„Polska działa też z pomocą wojskową, szacowaną na ok. 7 mld zł (ponad 1,6 mld dol. – przyp. red.), którą Ukraińcy wysłali w obronie własnej, bo Ukraina obecnie dąży do twierdzy przeciwko rosyjskiej dyktaturze”. powiedział Moraviki.

Zaznaczył, że pomimo rosyjskich planów zakończenia wojny w trzy lub cztery dni, Ukraina dzielnie broni się od prawie dwóch miesięcy.

Czytaj więcej: Ukraina, Polska Musimy wzmocnić współpracę w sektorze kolejowym – Schmidt

„Walczą za nas, o Europę, o wolność, o pokój w Europie, niech wszyscy o tym wiedzą” – powiedział szef polskiego gabinetu.

Moraviki zauważył, że Ukraińcy powinni mieć dużo broni, bo to pozwoliłoby im wypędzić rosyjskich okupantów. Dodał, że trudno było skonfrontować najeźdźcę ze znaczną przewagą liczebną.

We wszystkich tych obszarach staramy się pomagać naszym sąsiadom” – powiedział.

24 lutego Rosja rozpoczęła nową fazę wojny z Ukrainą – ofensywę na pełną skalę. Wrogowie na masową skalę ostrzeliwali ukraińskie miasta i wsie, szukając masowego terroryzmu na tymczasowo okupowanych terytoriach.

Armia ukraińska odparła atak wroga i zadała Rosjanom ciężkie straty. Do 23 kwietnia ewakuowano około 21 600 rosyjskich najeźdźców.

READ  Polska pozbawia Serbii chińskiego wsparcia po zamrożonym porozumieniu z UE