Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska polityka budżetowa może utrudnić okiełznanie inflacji – Litwiniuk z RPP

Polska polityka budżetowa może utrudnić okiełznanie inflacji – Litwiniuk z RPP

WARSZAWA (Reuters) – Sprowadzenie inflacji w Polsce do poziomu docelowego banku centralnego w ciągu najbliższych dwóch lat będzie trudne, jeśli rząd zintensyfikuje wysiłki na rzecz zwiększenia konsumpcji – powiedział w sobotę członek Rady Polityki Pieniężnej Przemysław Litwijk.

W zeszłym miesiącu rząd ogłosił plan pomocy kredytobiorcom borykającym się z wyższymi oprocentowaniem kredytów hipotecznych w warunkach najwyższej inflacji od ponad dwóch dekad. Polska obniżyła również podatki od energii, aby złagodzić wpływ wyższych cen na konsumentów.

„(Osiągnięcie celu inflacyjnego) zależy od polityki budżetowej, jeśli nadal będziemy monitorować więcej transferów pieniężnych na konsumpcję, będzie to bardzo trudne. Nie zmieni to żadnej podwyżki cen, nawet do poziomu realnej stopy procentowej” – powiedział Litwinyuk. . Telewizja TVN24.

Odnosząc się do ścieżki kampanii przed wyborami parlamentarnymi zaplanowanymi na 2023 r., Litwinyuk – profesor uniwersytetu powołany w styczniu do Komitetu Polityki Pieniężnej – powiedział, że inflacja w Polsce może utrzymać się na wysokim poziomie do 2025 r.

Polska rozpoczęła cykl zacieśniania polityki pieniężnej w październiku, podążając za bankami centralnymi Czech i Węgier. Główna stopa procentowa wynosi obecnie 5,25%, podczas gdy inflacja w kwietniu wyniosła 12,4% r/r w porównaniu z celem inflacyjnym banku centralnego wynoszącym 2,5% z odchyleniem +/- 1 punkt procentowy.

Program hipoteczny pozwoli kredytobiorcom na dokonywanie nieoprocentowanych spłat niektórych rat oraz utworzenie funduszu pomocowego w wysokości 3,5 mld zł z zysków banków komercyjnych.

(Sprawozdawczość Marka Strzeleckiego; Redakcja Kirsten Donovan)

READ  Jaka ekonomia napędza EdTech?