Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska podtrzymuje cel dotyczący odejścia od węgla, ponieważ główne przedsiębiorstwa użyteczności publicznej szybciej dążą do neutralności emisyjnej

Polska podtrzymuje cel dotyczący odejścia od węgla, ponieważ główne przedsiębiorstwa użyteczności publicznej szybciej dążą do neutralności emisyjnej

WARSZAWA (Reuters) – Polski rząd oświadczył w środę, że nie planuje szybszego zakończenia wykorzystania węgla, krytykując kontrolowaną przez państwo PGE za opóźnienie osiągnięcia celu neutralności emisyjnej o dekadę, do 2040 roku.

Na mocy porozumienia podpisanego przez rząd ze związkami zawodowymi Polska planuje kontynuować wydobycie węgla do 2049 roku.

PGE, największe polskie przedsiębiorstwo energetyczne, oświadczyło we wtorek, że dąży do szybszego wyjścia, stawiając na energię odnawialną.

Chociaż węgiel wytwarza około 70% energii elektrycznej w Polsce, eksperci twierdzą, że wykorzystywanie tego paliwa do wytwarzania energii jest w dłuższej perspektywie niezrównoważone ze względu na rosnące koszty i ekologiczną politykę klimatyczną UE.

„Polityka energetyczna polskiego rządu realizowana przez Ministerstwo Aktywów Państwowych nie zakłada przyspieszenia wycofywania się z węgla” – napisano w komunikacie resortu, komentując aktualizację strategii PGE. A PGE będzie musiała ponieść 26 miliardów złotych (6,4 miliarda dolarów). Prezes Wojciech Dąbrowski powiedział w środę Polskiemu Radiu, że spółka w tym roku obniży koszty emisji dwutlenku węgla i musi przyspieszyć transformację, aby zmniejszyć obciążenia i zachować konkurencyjność.

„Ministerstwo Aktywów Państwowych oczekuje, że założenia polityki energetycznej rządu będą praktycznie realizowane przez wszystkie przedsiębiorstwa energetyczne, do których wnosi skarb państwa, co znajdzie odzwierciedlenie także w ich strategiach i działaniach inwestycyjnych” – podało ministerstwo.

(1 dolar = 4,0875 złotego)

(Raport: Marek Strzelecki; redakcja: Mark Potter)

READ  Świątek zaczyna bronić French Open przed najlepszym przyjacielem Juvana