Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska podpisuje umowę na zakup drugiej partii amerykańskich czołgów Abrams

Polska podpisuje umowę na zakup drugiej partii amerykańskich czołgów Abrams

komentarz

WARSZAWA, Polska (Reuters) – Minister obrony Polski podpisał w środę umowę na zakup drugiej partii amerykańskich czołgów podstawowych Abrams, ponieważ Warszawa zwiększa swoje zdolności obronne i wzmacnia współpracę wojskową z Waszyngtonem w świetle wojny Rosji na sąsiedniej Ukrainie.

Urzędnicy powiedzieli, że Polska jest pierwszym sojusznikiem USA w Europie, który otrzyma czołgi Abrams.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał wartą 1,4 miliarda dolarów umowę w bazie wojskowej w podwarszawskiej Wiśle. Umowa przewiduje dostawę 116 czołgów M1A1 Abrams wraz z wyposażeniem i logistyką od tego roku.

„Wzmacniamy Siły Zbrojne RP, wzmacniamy żelazną pięść Wojska Polskiego, aby zwiększyć siłę odstraszania agresora” – powiedział Płaszczak, wicepremier.

Powiedział, że współpraca Polski ze Stanami Zjednoczonymi wzmacnia bezpieczeństwo całego regionu, a zwłaszcza wschodniej części NATO.

W ceremonii podpisania umowy wzięli udział Zastępca Szefa Misji USA w Polsce Daniel Lawton oraz generał brygady USA. Gen. Jan Lubas, zastępca dowódcy 101. Dywizji Powietrznodesantowej, której elementy stacjonują w południowo-wschodniej Polsce w pobliżu granicy z Ukrainą.

Lawton powiedział, że partnerstwo między Stanami Zjednoczonymi a Polską „nigdy nie było tak ważne”, a umowa dotycząca czołgów była częścią obietnicy prezydenta USA Joe Bidena, że ​​„w trybie pilnym dostarczy Polsce nasze najsilniejsze i najbardziej niezawodne zdolności wojskowe”.

Umowa jest następstwem ubiegłorocznej umowy o wartości 4,7 miliarda dolarów na zakup 250 zmodernizowanych czołgów M1A2 Abrams, które mają zostać dostarczone w latach 2025-26. Polska oczekuje również na dostawę amerykańskich systemów artyleryjskich HIMARS i otrzymała już baterie rakietowe Patriot.

Polska podpisała też inne warte miliardy dolarów kontrakty na pilny zakup czołgów, haubic i myśliwców z Korei Południowej. Pierwsza partia czołgów i haubic przybyła w grudniu. Część broni będzie bronią, którą Polska już dostarczyła Ukrainie.