Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska podpisuje nową umowę na wydobycie węgla na COP26

LONDYN (ICIS) – Polska, jeden z największych konsumentów węgla w Europie, dołączyła 4 listopada do koalicji 190 krajów i organizacji podczas COP26, obiecując stopniowe wycofywanie zużycia paliwa w latach 30. i 40. XX wieku.

Ogłoszenie zostało ogłoszone w ramach międzynarodowego raportu „Coal Purification Energy Change Report” opublikowanego przez brytyjską prezydencję COP26.

Do tej pory Polska miała jeden z najwolniejszych planów emisji węgla w Europie, wyznaczając na początek tego roku datę 2049 r. Do 2030 roku kraj będzie jednym z najbardziej uzależnionych od paliw krajów na świecie ze względu na brak ambitnej fazy eliminacji.

Według danych ICIS z analizy długoterminowej, udział Polski w produkcji energii elektrycznej z węgla kamiennego i brunatnego ma osiągnąć 18% do 2030 roku. Udało się to tylko w Czechach, które mają 23% węgla.

Chociaż oczekuje się, że data zostanie przesunięta, nowy cel ogłoszony w czwartek jest niejasny i mniej ambitny niż wcześniej oczekiwano. Zgodnie z komunikatem prasowym rządu Wielkiej Brytanii, umowa zostanie wycofana do 2030 r. w przypadku dużych gospodarek i 2040 r. w przypadku gospodarek rozwijających się.

Według oficjalnego rzecznika Ministerstwa Zmian Klimatu, mimo że zajmuje 21. miejsce na świecie pod względem produktu krajowego brutto (PKB), celem Polski jest lata 40. XX wieku.

Nowy komunikat jest w zasadzie zgodny z dotychczasowym, jednak dane ICIS sugerują, że rynek może wcześniej ciąć węgiel.

Koszty węgla i atomy wypychają węgiel

Poza porozumieniem paryskim i tym, co dzieje się po COP26 i najnowszym porozumieniu, ICIS Basic Case Forecast stwierdza, że ​​polska faza węglowa i brunatna zakończy się w 2045 roku.

W rzeczywistości produkcja węgla kamiennego i brunatnego spadnie do zaledwie 4,3 TWh w 2035 r. i 2 TWh w 2040 r.

Polska w swojej polityce klimatyczno-energetycznej do 2040 roku zaplanowała odejście od węgla z naciskiem na energetykę morską, powietrze i atom.

READ  Mistrzostwa Europy w paralekkoatletyce: Athlete Ayrshire Kaylee Hogo zdobywa złoto w Polsce

Według wstępnych szacunków ICIS pierwszy reaktor jądrowy ma zostać uruchomiony do 2034 r., co tłumaczy znaczny spadek wykorzystania węgla kamiennego i brunatnego w sektorze elektroenergetycznym. Kiedy drugi reaktor jądrowy zostanie uruchomiony w 2035 r., spadnie jeszcze bardziej, mimo że w tym samym roku będzie miał moc 8,6 GW.

Poza ekspansją energetyki jądrowej oczekiwany trend wzrostowy cen emisji dwutlenku węgla jest siłą napędową wczesnego wycofywania węgla z rynku.

Jeszcze przed pierwszym reaktorem jądrowym Polska spodziewa się, że roczna produkcja węgla kamiennego i brunatnego spadnie o 59 TWh w latach 2025-2030. Jest to spowodowane wysokim kosztem węgla, który jest przekształcany w gaz między węglem. Dowody na wytwarzanie energii elektrycznej w kraju.