Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska planuje zwiększyć kontrole ukraińskich produktów spożywczych na granicy

Polska planuje zwiększyć kontrole ukraińskich produktów spożywczych na granicy

Polska to zrobi dokręcać W sprawie niespełniającego norm ukraińskiego importu produktów rolnych do Polski polskie Ministerstwo Rolnictwa napisało 4 lutego w X.

Minister rolnictwa Czesław Siekierski przeprowadził w weekend kontrole na przejściach granicznych Medyka i Korczowa z Ukrainą. Obiecał wzmocnienie kontroli granicznej i więcej inspekcji.

„Nadmierny import produktów rolnych z Ukrainy, które nie spełniają wymogów produkcyjnych obowiązujących w UE, zagraża konkurencyjności polskiego rolnictwa” – stwierdziło Ministerstwo Rolnictwa.

Wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak przeprowadził także 3 i 4 lutego kontrole z Ukrainą na kilku punktach kontrolnych. Podkreślił kilka produktów, w tym rzepak. Cukier „wątpliwej jakości” i „dziwnego zapachu”.

„Przewożony towar… musi zostać dokładnie sprawdzony przez polskie służby i w razie potrzeby wrócić na Ukrainę” – napisał w mediach społecznościowych.

W osobnym poście Kołodzijczak zamieścił zdjęcie spleśniałych mrożonych malin, rzekomo znalezionych na punkcie kontrolnym. Postanowił nałożyć zakaz na ukraińskie maliny.

Polscy rolnicy protestują od wiosny 2023 roku. Sprzeciwiają się napływowi taniego ukraińskiego importu, aby wspomóc wysiłki wojenne Ukrainy.

Ogłosili ogólnokrajowy strajk 1 lutego i zapowiedzieli zablokowanie wszystkich polskich przejść granicznych z Ukrainą po protestach 24 stycznia.

Siegierski powiedział, że będzie próbował przerwać nowe blokady w drodze negocjacji z protestującymi. Dodał, że Polska prowadzi w tej sprawie dwustronne rozmowy z Ukrainą.

Minister poinformował 4 lutego, że prowadzi rozmowy z przedstawicielami stowarzyszenia rolników „Oszukana Wieś”.

Wcześniej premier Donald Tusk zapowiedział 24 stycznia, że ​​postara się odpowiedzieć na obawy polskich rolników w sposób, który nie będzie naruszał unijnych przepisów i będzie akceptowalny zarówno dla Ukrainy, jak i strony polskiej.

Premier Polski Donald Tusk podczas wizyty w Kijowie obiecał solidarność w zakończeniu blokady granicy

22 stycznia w Kijowie premier Polski Donald Tusk spotkał się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Podczas swojej pierwszej wizyty na Ukrainie po objęciu urzędu.