Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska planuje „radykalne” wzmocnienie swojej armii

WARSZAWA, Polska (AP) – Lider polskiej partii rządzącej przedstawił we wtorek plany projektu ustawy „w obronie ojczyzny”, powiedział, że ustawodawstwo ma na celu „radykalne” wzmocnienie wojska, gdy kraj zmaga się z presją imigracyjną ze strony wschodniego sąsiada Białorusi.

Jarosław Kaczyński, wicepremier, ale niekwestionowany najpotężniejszy polski polityk, powiedział, że ustawa była konieczna ze względu na pogarszającą się sytuację międzynarodową, a także ze względu na położenie geopolityczne Polski. Jako przykłady podaje „imperialne ambicje sąsiedniej Rosji” i wojnę hybrydową prowadzoną przez Białoruś przeciwko Polsce i innym krajom UE wykorzystującym imigrantów.

„Jeśli chcemy uniknąć najgorszego, czyli wojny, musimy działać według starej zasady: jeśli chcesz pokoju, przygotuj się na wojnę” – powiedział Kaczyński na konferencji prasowej w Warszawie.

Przekonywał, że jako kraj po wschodniej stronie Unii Europejskiej i NATO, Polska musi dysponować poważnym odstraszaniem i „zdolnością do samodzielnej obrony przez długi czas”.

Zaznaczył, że wdrożenie decyzji NATO wymaga czasu.

Ustawa, która wciąż wymaga aprobaty parlamentu i prezydenta, ma zastąpić istniejącą z 1967 r. Polska była wówczas członkiem Wschodniego Sojuszu Wojskowego Układu Warszawskiego, kontrolowanego przez Moskwę. Od 1999 roku jest członkiem NATO i jest regularnie wymieniany jako jeden z nielicznych członków sojuszu, który inwestuje co najmniej 2 proc. swojego PKB w obronę.

Czytaj więcej: Przywódca UE „żałuje” zachowania Białorusi podczas kryzysu migracyjnego

Kaczyński, rozmawiając z ministrem obrony Mariuszem Blaschakiem, powiedział, że wierzy, iż zmiany przyniosą korzyści również NATO.

Kaczyński i Blachczak przedstawili plan dalszego zwiększenia budżetu obronnego i podwojenia liczebności armii do 250 tys. żołnierzy z obecnych 110 tys. Zmiany nie dotyczą powrotu do obowiązkowej służby wojskowej.

Kaczyński powiedział również, że Polska ma nadzieję wzmocnić swoje siły poprzez zakup amerykańskiego sprzętu wojskowego, ale rozważy również broń wyprodukowaną w Europie.

READ  Sekcja III Harmonogram zajęć sportowych dla szkół średnich, tablica wyników na dzień 4 października

Plany skrytykowała część opozycyjnych prawodawców, którzy zaznaczyli, że należą one do rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość, co, jak wielokrotnie podkreślali, osłabiło armię.

– To nie wygląda dobrze – powiedział Cesari Tomczyk, deputowany centrowej partii Civic Tribune. Kto oczyścił armię z generałów, pułkownika i majora? Kto zatrzymał modernizację polskiej armii? „

Plan wzmocnienia armii pojawia się w momencie, gdy Polska stoi pod silną presją imigracyjną ze strony Białorusi. Warszawa oskarża reżim prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki o zachęcanie migrantów z Bliskiego Wschodu, Afryki i innych krajów do ubiegania się o wjazd do Unii Europejskiej przez Polskę.

Pojawia się również w sytuacji, gdy Polska coraz bardziej kłóci się ze swoimi unijnymi partnerami, a spór o zmiany w polskich sądach – który UE postrzega jako atak na niezawisłość sądownictwa – nasilił się w tym miesiącu. Jeśli Unia Europejska wstrzymuje fundusze z Polski na kwestie praworządności, to byłoby jak rozpoczęcie trzeciej wojny światowej – powiedział w komentarzu opublikowanym w poniedziałek dla Financial Times premier Mateusz Morawiecki.

W osobnym wtorek rozwoju politycznego dokonano zmian w rządzie Morawieckiego, powołując nowych ministrów ds. rolnictwa, klimatu, sportu i funduszy regionalnych oraz technologii i rozwoju. Niektórzy obserwatorzy stwierdzili, że zmiany obejmowały odejście niektórych sojuszników Morawiki.

Polska odpowiedziała na kryzys migracyjny, ogłaszając stan wyjątkowy na granicy z Białorusią. Umocnił też granicę drutem kolczastym i wysłał żołnierzy do pomocy straży granicznej. Rząd planuje też budowę wysokiej, stałej bariery z czujnikami ruchu.

Polscy strażnicy graniczni przepychali również migrantów przez granicę, w tym niektóre rodziny z dziećmi. We wtorek weszła w życie nowa polska ustawa, która legalizuje odrzucenia.

Funkcjonariusze praw człowieka skrytykowali stan wyjątkowy w Polsce, podczas gdy agencja ONZ stwierdziła, że ​​nowe przepisy „podważają podstawowe prawo do ubiegania się o azyl”.

READ  Michaela Edenfeld została uznana za 2022 Schutt Sports/NFCA Division I Freshman National Top 25 Finalist

Monika Sisłowska przyczyniła się do Warszawy.