Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska planuje dołożyć dodatkowe złoto do swoich skarbów – RT Business News

Prezes Banku Centralnego Adam Klubiński powiedział, że Polska chce w najbliższych latach kupić co najmniej 100 ton złota, aby udowodnić siłę gospodarczą kraju.

W wywiadzie dla CC, „W tej chwili mamy 229 ton złota, z czego mniej więcej połowę kupiłem za mojej kadencji”. Dodał, że nowe rezerwy będą przechowywane w Polsce.

„Ważne jest między innymi to, jak czuje się ten kraj”. Klabinsky wyjaśnił. W styczniu powiedział, że udział złota w banku centralnym, który obecnie posiada 9% rezerw kraju, wzrośnie do 20% w trakcie jego następnej kadencji.Nawet na Rt.com
Banki centralne na całym świecie kupują duże ilości złota z dala od dolara – Goldman Sachs


W ostatnich latach Polska systematycznie zwiększała swoje rezerwy złota, kupując około 126 ton złota w 2018 i 2019 roku. Kraj odesłał około 100 ton złota z walca Banku Anglii w Londynie, co stanowi ponad połowę rezerw Warszawy w Wielkiej Brytanii. Wtedy Klapinsky powiedział „Złoto reprezentuje siłę kraju”.

W ciągu ostatniej dekady banki centralne na całym świecie, zwłaszcza w Europie Wschodniej, na Bliskim Wschodzie i w Azji, zwiększyły zakupy złota w zamian za dolara amerykańskiego.

Więcej artykułów na temat ekonomii i finansów Dział biznesowy RT

READ  Polska podtrzymuje wsparcie dla funduszu pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 20 miliardów euro