Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska pisarka Olga Tokarczuk zdobywa Międzynarodową Nagrodę Bookera w dziedzinie beletrystyki za powieść „Mądre i zabawne podróże”.

Polska pisarka Olga Tokarczuk zdobywa Międzynarodową Nagrodę Bookera w dziedzinie beletrystyki za powieść „Mądre i zabawne podróże”.

Londyn: Polska pisarka Olga Tokarczuk zdobyła we wtorek prestiżową Międzynarodową Nagrodę Man Booker w dziedzinie beletrystyki Lotypowieść przedstawiająca wielokrotne podróże w czasie, przestrzeni i anatomii człowieka.

Film „Loty” pokonał pięciu innych finalistów, w tym horror irackiego pisarza Ahmeda Al-Saadawiego. Frankensteina w Bagdadzie Oraz spekulacyjna powieść południowokoreańskiego autora Hana Kanga Biała księga.

Powieść Tokarczuk łączy w sobie opowieści o współczesnych podróżach, historię XVII-wiecznego anatoma, który dokonał sekcji amputowanej nogi, oraz podróż serca kompozytora Fryderyka Chopina z Paryża do Warszawy po jego śmierci.

Polska pisarka Olga Tokarczuk (po lewej) stoi z tłumaczką Jennifer Croft. AP

Zaproszono jury, któremu przewodniczyła pisarka Lisa Appignanesi Loty Dowcipna i zabawna powieść, w której „współczesny stan nieustannego ruchu” spotyka się z pewnością śmierci.

Tokarczuk to jeden z najsłynniejszych polskich autorów. Była krytykowana przez polskich konserwatystów – i grożono jej śmiercią – za krytykę pewnych aspektów przeszłości kraju, w tym epizodów antysemityzmu.

Nagroda jest odpowiednikiem Nagrody Man Booker Prize w dziedzinie beletrystyki w języku angielskim i przyznawana jest książkom przetłumaczonym na język angielski w dowolnym języku. Nagroda o wartości 50 000 funtów (67 000 dolarów) zostanie podzielona równo pomiędzy pisarkę i jej tłumaczkę, Jennifer Croft.

READ  Festiwal Filmów Żydowskich w Rutgers pokazuje 17 filmów od 30 października do 13 listopada