Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska partia rządząca próbuje zablokować dochodzenie w sprawie włamania do telefonu – POLITICO

Naciśnij play, aby posłuchać tego artykułu

WARSZAWA – Rządząca w Polsce partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) gorączkowo próbuje zablokować parlamentarne śledztwo w sprawie zarzutów sponsorowanych przez rząd włamań do telefonów polityków opozycji.

Jednak krucha władza partii bardzo utrudnia odparcie śledztwa.

To sprawiło, że były muzyk rockowy Paweł Kukiz stał się jednym z najpotężniejszych polityków w Polsce, ponieważ ma kluczowe głosy potrzebne do przeprowadzenia takiej sondy.

Partia szmaciana Kukiza, nazwana jego imieniem, ma tylko czterech posłów, ale kierowana przez PiS Zjednoczona Prawica potrzebuje ich do utrzymania władzy, ponieważ w przeciwnym razie ma tylko 228 mandatów w Sejmie, 460-osobowej izbie niższej parlamentu .

Kukiz ma luźny układ ze Zjednoczoną Prawicą, ale jest przekonywany przez opozycję.

Skandal był pierwszy zgłoszone przez Associated Press w zeszłym miesiącu na podstawie dochodzenia przeprowadzonego przez Citizen Lab Uniwersytetu Toronto, organizację non-profit zajmującą się bezpieczeństwem cyfrowym, która odkryła, że ​​oprogramowanie szpiegujące Pegasus opracowane przez izraelską grupę NSO zostało wykorzystane do włamania się do co najmniej trzech telefonów. Jeden należał do senatora Krzysztofa Brejzy, który powiedział, że jego telefon został zhakowany 33 razy, gdy prowadził kampanię wyborczą do parlamentu 2019 opozycyjnej Platformy Obywatelskiej.

Złośliwe oprogramowanie może uzyskać dostęp do wszystkich informacji na smartfonie — zdjęć, wiadomości e-mail, nagrań, haseł i postów w mediach społecznościowych — i przesłać je z powrotem do atakującego, nawet zamieniając telefon w urządzenie monitorujące. Może zainstalować się bez wiedzy lub działania użytkownika w tak zwanym exploitie zero-click. Rzekomo jest sprzedawany rządom w celach antyterrorystycznych i egzekwowania prawa, ale zarówno Polskę, jak i Węgry oskarża się o wykorzystywanie jej do celów politycznych.

W tym tygodniu liczba zhakowanych telefonów wzrosła o Michała Kołodziejczaka, lidera radykalnego związku rolników AGROunia, oraz dziennikarza Tomasza Szwejgierta, który w czasie włamania zbierał materiały do ​​książki o szefie polskich tajnych służb, Mariuszu Kamińskim .

READ  Polski pisarz oskarżony o nazwanie prezydenta „Maranem” | Polska

Rząd nie skomentował, jak powszechne były włamania, ale Marek Suski, starszy poseł PiS, powiedział w zeszłym tygodniu, że włamania „nie przekraczały kilkuset osób rocznie”.

Prowizja hakerska

Kontrolowany przez opozycję Senat już sonduje Pegaza w specjalnej komisji, ale jego prace są bojkotowane przez PiS. Izba wyższa ma też mniejsze uprawnienia niż Sejm, a jej komisja nie ma uprawnień do wezwania do sądu.

Dlatego opozycja chce silniejszego śledztwa parlamentarnego, czego Prawo i Sprawiedliwość stara się unikać.

Kukiz powiedział w tym tygodniu, że powraca do tworzenia takiego ciała, o ile będzie nim kierował, mówiąc, że „zagwarantuje mu niezależność”.

Koalicja Obywatelska, ugrupowanie opozycyjne kierowane przez Platformę Obywatelską, widząc okazję do grillowania PiS przed kamerami i w komisji o realnej sile śledczej, szybko stwierdziła, że ​​da Kukizowi to, czego chce.

“[We] nie widzę żadnych osobistych problemów. Jesteśmy gotowi wesprzeć każdego parlamentarzystę z opozycji – Borys Budka, szef parlamentu partii, powiedział dziennikarze, dodając: „Paweł Kukiz sprawia wrażenie, że jest zdeterminowany, aby ta komisja się wydarzyła”.

Budka powiedział, że zwolennicy powołania komisji mieli 230 głosów, co oznacza, że ​​Sejm jest w tej sprawie równomiernie podzielony. Głosowanie w sprawie powołania komisji może odbyć się w przyszłym miesiącu.

Zwolennicy rządu twierdzą, że nie ma potrzeby przeprowadzania specjalnej sondy.

„Uważamy, że to niepotrzebne. Jest już komisja tajnych służb [in the parliament]. Jesteśmy sceptyczni, ale zobaczymy, co się stanie [and] zawsze mamy większość” – powiedział wicemarszałek Ryszard Terlecki powiedział Poniedziałek.

Ale Kukiz nagle widzi, że niektóre z jego ulubionych projektów wysuwają się na pierwsze miejsce w programie PiS. Suski w zeszłym tygodniu zaproponował ustawę nakazującą rozgłośniom radiowym odtwarzanie 80 proc. polskiej muzyki w godzinach dziennych; Kukiz próbował i nie uchwalił ustawy zwiększającej ilość polskich treści.

READ  Polska wzywa Ukrainę do uznania ludobójstwa z czasów II wojny światowej | Aktualności

Gdyby została utworzona, komisja sejmowa zajmowałaby się nielegalnym szpiegostwem w latach 2005-2021 – obejmując pierwszy krótki rząd PiS, który upadł w 2007 roku, a następnie rząd Platformy Obywatelskiej, który był u władzy w latach 2007-2015, a następnie ostatnie lata. nacjonalistycznej koalicji kierowanej przez PiS.

Rząd początkowo próbował bagatelizować Pegasusa, a niektórzy urzędnicy żartowali z konsoli do gier o tej samej nazwie z lat 90., ale szef PiS Jarosław Kaczyński niedawno potwierdził, że Polska kupiła oprogramowanie.

„Byłoby źle, gdyby polskie służby nie miały tego typu narzędzia” – powiedział Kaczyński, ale przeforsował, że nie jest ono wykorzystywane do szpiegowania opozycji.

Chcesz więcej analiz od POLITYKA? POLITYKA Pro to nasza najwyższej jakości usługa wywiadowcza dla profesjonalistów. Od usług finansowych po handel, technologię, cyberbezpieczeństwo i nie tylko, Pro dostarcza informacje w czasie rzeczywistym, dogłębny wgląd i przełomowe wnioski, których potrzebujesz, aby być o krok do przodu. E-mail [email protected] poprosić o bezpłatną wersję próbną.