Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska pamięta ofiary Holokaustu – First News

W związku z zakażeniem koronawirusem niewielka grupa gości, głównie ocalałych, przybyła na pomnik, który jest również dostępny online.
Zbigniew Meissner / PAP

Ocaleni z Holokaustu powrócili, by wziąć udział w obchodach 77. rocznicy wyzwolenia Auschwitz, najsłynniejszego obozu zagłady w nazistowskich Niemczech.

W związku z zakażeniem koronawirusem niewielka grupa gości, głównie ocalałych, przybyła na pomnik, który jest również dostępny online.

Była więźniarka Auschwitz Halina Byronbaum ostrzegała, że ​​zainteresowanie zbrodniami popełnionymi podczas II wojny światowej i Holokaustu maleje.

„Holokaust coraz mniej interesuje się ludzkością w świecie naznaczonym konfliktami, nowymi śmiertelnymi chorobami i epidemiami” – powiedział tłumowi.

W swoim przemówieniu Piotr Zivsky, prezes Muzeum Auschwitz, znajdującego się na terenie byłego obozu, powiedział, że hasło „nigdy więcej” nie pojawiło się po wojnie, ponieważ było „wcześniej słyszane w obozie”.

„To nie jest wezwanie do wiecznej pamięci, ale wezwanie do refleksji, która jest celem na przyszłość” – powiedział.

Prezydent RP Andrzej Duda zamieścił na Twitterze zdjęcie, na którym trzyma kartkę z napisem „Pamiętamy”.

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau napisał wcześniej na Twitterze z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście: „Składam hołd zabitym w niemieckich nazistowskich obozach zagłady oraz tym, którzy pomogli niewinnym ofiarom ukryć okrucieństwa i uciec”.

Podczas uroczystości pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała: „Dla nas, Polaków, pamięć o ofiarach ma szczególne znaczenie.

„Holokaust zniszczył świat żydowski, który rozwinął się w naszym kraju na przestrzeni wieków” – kontynuował, dodając, że 3 miliony zabitych polskich Żydów to 50 procent Żydów zabitych podczas pokazu.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku i początkowo więzili Polaków. Auschwitz II-Birkenau został otwarty dwa lata później i stał się głównym miejscem masowej zagłady Żydów. Na terenie kampusu istniała również sieć podobozów.

Niemcy zamordowali w Auschwitz co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, ale także jeńców polskich, romskich i sowieckich.

Został wyzwolony przez Armię Czerwoną 27 stycznia 1945 r. W 1947 r. obóz został ogłoszony Miejscem Pamięci Narodowej. Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został ustanowiony przez ONZ 27 stycznia, w rocznicę wyzwolenia obozu.

READ  Sif N : Rezerwa mocy dla Bałtyku II i III w Polsce