Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska otworzy centrum serwisowe HIMARS w 2023 roku

Polska otworzy centrum serwisowe HIMARS w 2023 roku

WARSZAWA (Reuters) – W 2023 roku Polska utworzy centrum serwisowe wyrzutni rakiet HIMARS i negocjuje szczegóły zamówienia na 500 kolejnych wyrzutni – poinformował w czwartek minister obrony narodowej.

Mariusz Błaszczak powiedział, że producent HIMARS jest gotowy do współpracy z MON w celu zwiększenia produkcji wyrzutni po rozmowach z kierownictwem Lockheed Martin Corp.

„Jeszcze w tym roku zbudujemy centrum HIMARS na wzór działającego już centrum Abramsa w Polsce” – powiedział TVP Mariusz Błaszak.

„Naszym założeniem jest, aby centrum HIMARS było hubem serwisowym i produkcyjnym HIMARS nie tylko na potrzeby Polski, ale także na potrzeby (innych) krajów europejskich” – dodał.

Błaszczak powiedział, że pierwsze amerykańskie wyrzutnie HIMARS zamówione w 2019 roku dotrą do Polski w połowie maja.

W lutym Departament Stanu USA zatwierdził sprzedaż do Polski pocisków, rakiet i wyrzutni dalekiego zasięgu, w tym 18 wyrzutni HIMARS.

Błaszczak powiedział też, że Kongres USA zatwierdził sprzedaż dodatkowych 500 wyrzutni, które mają być montowane na polskich ciężarówkach Jelcz.

W maju ubiegłego roku Polska zażądała od Stanów Zjednoczonych dodatkowych 500 wyrzutni HIMARS, ale według polskich mediów Lockheed Martin powiedział, że może dostarczyć tylko około 200.

Błaszczak powiedział, że w piątek spotka się z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem, aby podpisać umowę o współpracy w sprawie zamówień na broń.

„Ta umowa stworzy podstawy do efektywniejszej współpracy polskiego Departamentu Obrony z Departamentem Obrony USA”.

(Raportowanie Carol Badohl; Montaż autorstwa Toby’ego Chopry)

READ  Antoniego M. Smaldino, Sr., Polska, Ohio Pogrzeb