Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska otwiera centrum serwisowe HIMARS w 2023 roku

Polska otwiera centrum serwisowe HIMARS w 2023 roku

WARSZAWA (Reuters) – W 2023 roku Polska utworzy centrum serwisowe wyrzutni rakietowych HIMARS i będzie negocjować szczegóły zamówienia na kolejne 500 wyrzutni – poinformował w czwartek minister obrony narodowej.

Mariusz Błaszczak powiedział po rozmowach z kierownictwem Lockheed Martin, że producent HIMARS jest gotowy do współpracy z polskim przemysłem zbrojeniowym w celu zwiększenia produkcji wyrzutni.

„Jeszcze w tym roku uruchomimy centrum HIMARS na wzór działającego już w Polsce centrum Abramsa” – powiedział TVB Mariusz Błaszczak.

„Naszym założeniem jest, że HIMARS będzie centrum usługowo-produkcyjnym HIMARS nie tylko na potrzeby Polski, ale także (innych) krajów europejskich” – dodał.

Błaszczak powiedział, że pierwsze amerykańskie bombowce HIMARS, które zamówiono w 2019 r., przybędą do Polski w połowie maja.

W lutym Departament Stanu USA zatwierdził potencjalną sprzedaż do Polski pocisków dalekiego zasięgu, rakiet i wyrzutni, w tym 18 wyrzutni HIMARS.

Błaszczak powiedział też, że Kongres USA zatwierdził sprzedaż dodatkowych 500 wyrzutni, które mają być instalowane na polskich ciężarówkach Jelcz.

W maju ubiegłego roku Polska zamówiła ze Stanów Zjednoczonych dodatkowe 500 bombowców HIMARS, ale według polskich mediów Lockheed Martin powiedział, że można dostarczyć tylko około 200.

Błaszak powiedział, że w piątek spotka się z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem, aby podpisać umowę o współpracy w sprawie zamówień na broń.

„Ta umowa stworzy również podstawy do aktywniejszego udziału polskiego przemysłu obronnego we współpracy z amerykańskim przemysłem obronnym.”

(Raportowanie Carol Paduhall; montaż autorstwa Toby’ego Chopry)

READ  Świątek bierze ostatnie 4 mecze, prowadzi Niemeiera w Australian Open