Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska otrzymuje 4 miliardy dolarów pożyczki na 20 nowych elektrowni jądrowych ━ Europejscy Konserwatyści

Polska otrzymuje 4 miliardy dolarów pożyczki na 20 nowych elektrowni jądrowych ━ Europejscy Konserwatyści

Polska firma energetyczna PKN Orlen uzyskała pożyczkę w wysokości 4 miliardów dolarów od dwóch agencji finansujących rząd USA na budowę 20 nowych elektrowni jądrowych w celu zmniejszenia uzależnienia kraju od polskiego węgla, który jest jego największym udziałowcem. Ropa naftowa i gaz ziemny.

Export-Import Bank of America i US International Development Finance Corporation podpisały w poniedziałek 17 kwietnia podczas uroczystości w rezydencji ambasadora USA w Warszawie umowę kredytową w wysokości odpowiednio do 3 mld USD i 1 mld USD. PKN Orlen może zbudować około 20 małych reaktorów modułowych BWRX-300 zaprojektowanych przez GE Hitachi Nuclear Energy, AP. raporty.

Po podpisaniu umowy premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej powiedział dziennikarzom, że Polska potrzebuje „taniego, czystego i niezawodnego źródła energii”, jakim jest bezemisyjna energia wytwarzana przez te małe reaktory jądrowe.

W wypowiedziach dla dziennikarzy ambasador USA w Warszawie Mark Brzeziński podkreślił, że trwająca już czternaście miesięcy wojna rosyjsko-ukraińska nasiliła potrzebę przejścia Polski od paliw kopalnych na bezpieczne, czyste i niezawodne źródła energii.

Obecnie przemysł węglowy w Polsce zapewnia około 80 000 miejsc pracy i dostarcza 70% energii kraju.

Polski ruch w kierunku energetyki jądrowej nastąpił po tym, jak Niemcy ogłosiły w zeszłym tygodniu, że trzy ostatnie elektrownie jądrowe zostaną zamknięte 15 kwietnia, kończąc trwający od dekady, motywowany politycznie atak na krajowy sektor energetyki jądrowej. Do końca 2021 roku elektrownie jądrowe pokrywały 13,3% zapotrzebowania Niemiec na energię.

W następstwie oświadczenia Niemiec Fatih Birol, dyrektor Międzynarodowej Agencji Energii (IEA), ostro skrytykował to posunięcie, nazywając decyzję o zamknięciu pozostałych reaktorów „strategicznym błędem”. Europejski konserwatysta zgłoszone wcześniej.

READ  Polska: Hiszpański dziennikarz Pablo Gonzalez skazany na rok więzienia za szpiegostwo na rzecz Rosji...