Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska ostrzega przed prokremlowskimi cyberatakami mającymi na celu destabilizację

Polska ostrzega przed prokremlowskimi cyberatakami mającymi na celu destabilizację

Polska Agencja Obrony poinformowała w piątek, że kraj „Stały cel„Prorosyjscy hakerzy od początku wojny rosyjsko-ukraińskiej.

Cyberataki na polskie służby rządowe, prywatne firmy, media i zwykłych obywateli nasiliły się w ciągu ostatniego roku. Dodał, że szczególnie zagrożone są instytucje strategiczne, energetyczne i wojskowe kraju.

Polscy urzędnicy zajmujący się cyberbezpieczeństwem powiedzieli, że cyberataki były odpowiedzią Rosji na wsparcie Warszawy dla Ukrainy i próby destabilizacji kraju. „Poprzez wrogie działania w cyberprzestrzeni Rosja zamierza wywrzeć presję na Polskę jako kraj frontowy i kluczowego sojusznika Ukrainy we wschodnim regionie NATO” – poinformowała agencja.

Od czasu inwazji Rosji na Polskę i Ukrainę, która rozpoczęła się pod koniec lutego dostarczył Około 9 miliardów dolarów pomocy dla Ukrainy. Piątek, na przykład Polska Wysłano Trzecia partia satelitarnych terminali internetowych Starlink dla Ukrainy pozwoli Ukraińcom pozostać w kontakcie podczas zimowych przerw w dostawie prądu.

Polska jest także ośrodkiem dla ukraińskich uchodźców. Około 2,3 miliona Ukraińców relacja na żywo W Polsce, w tym blisko milion uchodźców.

Bliskie więzi między tymi dwoma krajami drażniły niektórych rosyjskich hakerów. Wcześniej w maju prokremlowska grupa hakerska Kilnet wypowiedziała „wojnę” krajom sprzymierzonym z Ukrainą, w tym Polsce. W lipcu Gilnet zdjął Główne strony rządowe w Polsce.

W październiku naukowcy z Microsoft został odkryty Skoordynowana kampania ransomware wymierzona w sektory transportu i logistyki na Ukrainie iw Polsce. Te ataki były oficjalne Powód Rosyjska grupa hakerska Iridium.

Polska Agencja Bezpieczeństwa poinformowała w piątek, że za listopadowy atak na polski parlament odpowiada prorosyjska grupa NoName057(16). Grupa podobno zaatakowała stronę internetową po tym, jak polski parlament ogłosił Rosję „państwowym sponsorem terroryzmu”.

„Takie incydenty w cyberprzestrzeni są rutynowymi działaniami odwetowymi Rosji” – stwierdzili polscy urzędnicy ds. bezpieczeństwa cybernetycznego. Rosja wykorzystuje cyberataki, w tym ransomware, ataki DDoS i kampanie phishingowe, by odpowiedzieć na „nieprzychylne i niewygodne” dla Kremla działania innych państw.

READ  Doradca polskiego premiera wzywa telewizję państwową do ataku na sąd za negatywne orzeczenie

Prorosyjskie cyberataki mają implikacje społeczne, polityczne lub finansowe, ale ich ostatecznym celem jest „destabilizacja, zastraszenie i chaos” – czytamy w raporcie.

Jedną z popularnych taktyk wśród rosyjskich hakerów jest podszywanie się pod strony internetowe. Na początku grudnia hakerzy zarejestrowali witrynę phishingową podszywającą się pod usługę publiczną z domeną gov.pl. Według krajowych organów bezpieczeństwa cybernetycznego celem serwisu jest zbieranie danych osobowych obywateli Polski i wyłudzanie pieniędzy.

Kolejnym celem rosyjskich cyberataków jest szerzenie dezinformacji. Na przykład podczas kampanii GhostWriter hakerzy zaatakowali adresy e-mail i konta w mediach społecznościowych osób publicznych w krajach Europy Wschodniej, głównie w Polsce, w celu szerzenia dezinformacji.

Daryna Antoniuk jest niezależną reporterką The Record na Ukrainie. Pisze o startupach zajmujących się cyberbezpieczeństwem, cyberatakach w Europie Wschodniej i stanie cyberwojny między Ukrainą a Rosją. Wcześniej był korespondentem technologicznym Forbes Ukraina. Jego prace były również publikowane w Sifted, The Kyiv Independent i The Kyiv Post.