Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska oskarża Putina o planowanie białoruskiego kryzysu granicznego w celu destabilizacji UE

Wysłany dnia:

Premier Polski Mateusz Morawiecki oskarżył prezydenta Rosji Władimira Putina o zorganizowanie fali imigrantów próbujących nielegalnie przedostać się do Polski z Białorusi, mówiąc, że „atak” zagraża UE.

Tysiące migrantów utknęło na granicy białorusko-polskiej z powodu mrozów, co budzi obawy przed konfrontacją z wojskami po obu stronach.

Od miesięcy zachodni krytycy twierdzili, że silny przywódca Białorusi Aleksander Łukaszenko wabił imigrantów z Bliskiego Wschodu do swojego kraju, a następnie wysyłał ich za granicę w odwecie za sankcje UE.

Moraviki odwiedził we wtorek straż graniczną, wojsko i policję, po czym zwrócił uwagę na Rosję, głównego międzynarodowego zwolennika Białorusi.

„Mózg tego ataku przeprowadzonego przez Łukaszenkę znajduje się w Moskwie, mózgiem jest prezydent Putin” – powiedział Moraviki w polskim parlamencie.

Powiedział, że imigranci są wykorzystywani „jako żywe tarcze do destabilizacji sytuacji w Polsce i Unii Europejskiej”.

Niemcy wezwały w środę do wprowadzenia nowych sankcji UE wobec Białorusi, oskarżając Łukaszenkę o „nieuczciwe” wykorzystywanie ich poprzez wysyłanie imigrantów do polskiej granicy.

Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Moss powiedział: „Łukaszenko musi zdać sobie sprawę, że jego kalkulacje nie działają.” UE nie może być zagrożona.

Ambasadorowie UE pracują nad rozszerzeniem istniejących sankcji na AFP. Unia Europejska (UE) zapowiedziała, że ​​zablokuje kilkunastu krajom, głównie Bliskiego Wschodu i Afryki, możliwość podróżowania na Białoruś.

’Nie jestem szalona’

UE oskarża Łukaszenkę o próby destabilizacji UE poprzez zachęcanie imigrantów do jej granic — zwłaszcza Polski i Litwy — w odwecie za sankcje nałożone na Białoruś za naruszanie praw człowieka przez jej reżim.

„Jest to część nieludzkiego, a właściwie w stylu bandyckiego podejścia reżimu Łukaszenki” – powiedział dziennikarzom rzecznik UE Peter Stano.

Białoruś zaprzecza zarzutom i oskarża Polskę o łamanie praw człowieka poprzez odmowę wpuszczenia imigrantów.

„Nie walczymy” – powiedział Łukaszenka państwowej agencji prasowej Belda.

„Nie jestem szaleńcem i dobrze rozumiem, do czego to doprowadzi” – dodał.

– Ale nie uklękniemy.

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow oskarżył zachodnie wojskowe „przygody” na Bliskim Wschodzie o podżeganie imigrantów do ucieczki z regionu.

„Jeśli chodzi o uchodźców przemieszczających się z Turcji do UE, dlaczego UE finansuje ich zatrzymanie na terytorium Turcji?” Powiedział dziennikarzom.

„Dlaczego Białorusini nie mogą pomóc w ten sam sposób?”

Kryzys graniczny

Kryzys osiągnął punkt kulminacyjny, gdy w poniedziałek setki migrantów próbowało przekroczyć granicę, ale zostali zablokowani przez linię polskiej policji, żołnierzy i straży granicznej za drutami kolczastymi.

Zarówno Polska, jak i Białoruś poinformowały we wtorek, że od 3000 do 4000 migrantów przebywa teraz w zmodernizowanym obozie na granicy w pobliżu polskiej wsi Kuźnica.

Dziennikarzom zabroniono wstępu na ten obszar, ale filmy opublikowane przez białoruskich i polskich urzędników pokazują imigrantów z drutem kolczastym krążących wokół ognia i marznących w namiotach.

Białoruski Straż Graniczna stwierdziła, że ​​migranci w obozie to w większości Kurdowie, a ich stan fizyczny i psychiczny jest tak zły, że nie mają wody, jedzenia i środków do mycia.

„Sytuację pogarsza duża liczba kobiet w ciąży i dzieci wśród uchodźców, którzy muszą nocować na ziemi w ujemnych temperaturach” – czytamy w raporcie.

W ostatnich miesiącach tysiące imigrantów próbowało przedostać się lub przedostać z Białorusi do wschodnich państw członkowskich UE, Łotwy, Litwy i Polski.

Litewskie prawodawcy głosowali we wtorek za wprowadzeniem na granicy białoruskiej stanu wyjątkowego, który wejdzie w życie o północy.

Niektórzy imigranci, którzy przybyli do Polski, powiedzieli AFP w zeszłym miesiącu, że byli uwięzieni w dżungli przez tydzień, podczas gdy Białoruś odmówiła im powrotu do domu do Mińska, podczas gdy Polska nie pozwoliła im przejść w celu ubiegania się o azyl.

Warszawa ostro skrytykowała za swoje twarde podejście do kryzysu, w ramach którego policja rutynowo przepycha migrantów i uchodźców przez granicę.

(AFP)

READ  Warsaw Eagles in Poland podpisany przez Shashana Mumbriego