Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska opozycja zgłasza ściganie nieprawidłowości w państwowej fuzji paliwowej – EURACTIV.com

Polska opozycja zgłasza ściganie nieprawidłowości w państwowej fuzji paliwowej – EURACTIV.com

Prokuratura została zawiadomiona o istotnych błędach w niedawnej fuzji koncernu paliwowego Lotos i PKN Orlen, największej spółki paliwowej w Europie Środkowo-Wschodniej, w której państwo ma większość, poinformowali przedstawiciele opozycji parlamentarnej podczas konferencji prasowej .

Po zatwierdzeniu przez Komisję Europejską 1 sierpnia PKN Orlen i Lotos SA połączyły się w jedną spółkę. W ramach fuzji postanowiono, że węgierska firma MOL przejmie od grupy Lotos 417 terminali, a Saudi Aramco przejmie 30 proc. udziałów w gdańskiej rafinerii Lotosu. Jednak zgodnie z wynikami Business Insider Polska Redakcja Bruksela nie zgodziła się na ograniczenia dotyczące wycofania udziałów saudyjskiej firmy w rafinerii.

Rafinerii Gdańskiej nie można sprzedać bez zgody rządu. „Obowiązuje ustawa o ochronie inwestycji strategicznych państwa, która skutecznie chroni przed takimi działaniami” – powiedział minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Ale po ujawnieniu transakcji w tle, które doprowadziły do ​​​​fuzji, zostało to ujawnione TVN24 W ubiegłym tygodniu przedstawiciele opozycji wskazywali na liczne nadużycia, do jakich rzekomo doszło przy przekazywaniu arabskiej spółce części akcji rafinerii.

Konwencja ta nie została udostępniona publicznie, a wydaje się, że powinna była. O to porozumienie powinna zadbać przede wszystkim polska Prokuratura Generalna, Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Zauważyli też zdumienie, że w trakcie procesu nie podjęto żadnych działań antykorupcyjnych, mimo że w mediach pojawiły się materiały jednoznacznie wskazujące na nieprawidłowości.

„Zgłaszamy wysokie podejrzenie popełnienia przestępstwa przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej polegającego na tym, że osoby działające w imieniu PKN Orlen w związku z umową zawartą w sprawie sprzedaży akcji Lotosu z Saudi Aramco dopuściły się sprzedaży z naruszeniem przepisów w sprawie kontroli niektórych inwestycji i wykroczeń Inne zagrożenia proceduralne interesów Rzeczypospolitej Polskiej.

PKN Orlen zapewnia, że ​​większość akcji gdańskiej rafinerii – 70 proc. – nadal jest w ich rękach, a przedstawiciele spółki będą mieli decydujący głos w podejmowaniu decyzji korporacyjnych dla grupy.

READ  FEMS: Fundusz małych rynków wschodzących nie generuje odsetek

(Bartosz Siniawski | EURACTIV.pl)