Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska opozycja ma nadzieję, że wybory samorządowe odmienią jej los – POLITICO

Polska opozycja ma nadzieję, że wybory samorządowe odmienią jej los – POLITICO

Warszawa – niedzielne referendum burmistrza w południowo-wschodnim mieście Russo będzie punktem zwrotnym w wojnie przeciwko partii Prawo i Sprawiedliwość (PIS) – czyli nadziejom polskiej opozycji.

Prezydent Warszawy Rafa Traskowski – czołowy kandydat opozycji w ubiegłorocznych wyborach prezydenckich – nazwał wybory „pierwszym krokiem do odzyskania władzy”. Powiedziany W Rzeszowie w tym tygodniu.

Odkąd partia prawicowa zdobyła władzę w 2015 roku, polska opozycja poniosła klęskę z rąk Paisa.

Teraz, po bezprecedensowym kryzysie zdrowotnym i gospodarczym wywołanym epidemią koronawirusa, opozycja wierzy, że może pokonać Russo, 180-tysięczne miasto w pobliżu granicy z Ukrainą, i nabiera tempa, by odsunąć PiS od władzy w całym kraju. kraj.

Renata Maykovska-Norkin, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego, powiedziała: „Opozycja chce, aby referendum Resowa było sprawdzianem reakcji wyborców”. „Widzą szansę taką jak ta, która wydarzyła się na przykład w Budapeszcie, gdzie opozycja przejęła miasto” [the ruling party] Fides. Sukces w Rzeszowie może przynajmniej w pewnym stopniu zwiększyć presję na PiS. ”

Rzeszów to mikrokosmos Polski – stosunkowo liberalne miasto otoczone głęboką tradycyjną wsią, która stanowi podstawę politycznego wsparcia prawa i sprawiedliwości.

Wybory przemawiają również do stanu polskiej polityki.

Zazwyczaj podzielone partie zjednoczyły się za jednym kandydatem – 45-letnim Konradem Bijoskiem, rodem z Rosji. W przeciwieństwie do tego, partie w rządzącym tym kraju Sojuszem Zjednoczonej Prawicy podzieliły się i wystawiły rywalizujących kandydatów, co jest oznaką napięć między Piusem a jego dwoma mniejszymi sojusznikami.

Warszawa jest uwikłana w pogłoski, że koalicja może się rozpaść, wywołując wybory parlamentarne.

Wpływ krajowy National

Dzięki temu Rzeszów stał się ważnym zegarem.

„Mam nadzieję, że Russov oznacza początek powrotu do pełnej demokracji i prawdziwej idei samorządności” – powiedział Fijosek. Powiedziany Gazeta Rzeczpospolita.

Wybory miejskie odbywają się dwa lata przed 81-letnim Tadeuszem Frankiem, który objął urząd w lutym po ogłoszeniu swojej decyzji o przejściu na emeryturę po meczu Govt-19.

READ  Polska zapewniła sobie miejsce w półfinale Pucharu ATP

Ferenc, długoletni działacz polityczny, który od lat 60. wybija zęby w partii komunistycznej, był bardzo popularny w Russo, zdobywając cztery stanowiska burmistrza. Wspiera swojego byłego zastępcę Fijoska.

Wydaje się, że strategia zjednoczenia prawie wszystkich partii opozycyjnych się sprawdza.

Najnowszy głosowanie Fijoczek pojawia się z 47,6 proc. – blisko 50 proc. potrzebnych do zwycięstwa w pierwszej rundzie.

„Wybierając Conrada Bijoseka, możesz pokazać, że era antydemokratycznych rządów dobiega końca i możesz wyrazić swój sprzeciw wobec polityki opartej na manipulacji, kłamstwie i sposobie, w jaki ludzie się sobie przeciwstawiają” – powiedział Traskowski, opozycja Prezydent m.st. Warszawy.

Kandydatka Piusa Eva Leniard otrzymała zaledwie 24,1 procent głosów. Prawnik i obecny gubernator prowincji Russov, wspierają go najwyższe szczeble swojego obozu: lider partii Jarosław Kokszyski i premier Matos Moravsky.

„Ludzie [of Rzeszów] Wiedz, że moim celem jest praca dla dobra miasta i jego rozwoju.” Powiedziany Tygodnik internetowy.

Jednak głosy prawicy są podzielone. Jedyny polski kandydat Marcin Warszawa, najmłodszy członek rządzącej koalicji, jest czwarty z 11,8 proc.

Na trzecim miejscu jest Grosscourse Brown ze skrajnie prawicową Koalicją Opozycji z 13,3 proc.

Nawet jeśli nie wygra w pierwszej turze, Bijosek będzie mocną opcją w drugiej turze głosowania – która odbędzie się 27 czerwca, jeśli żaden kandydat nie zdobędzie więcej niż połowę głosów w niedzielę.

Zjednoczona Polska była problemem w ramach koalicji rządu federalnego. Odmówiła uznania unijnego funduszu przeciwdziałania naprawie, który mógłby prowadzić do dalszej integracji europejskiej i mobilizacji długu publicznego w UE.

Kokzyaski stara się nie doceniać znaczenia wyborów miejskich. „To referendum nie było tak naprawdę częścią jakiejś wojny politycznej toczącej się w Polsce, po prostu głosowało na Russo” – powiedział.

Opozycja chce jednak wykorzystać zwycięstwo Bijoseka.

Radoswa Markovsky, szef Centrum Badań nad Demokracją na Uniwersytecie SWPS w Warszawie, powiedział: „Sprzedając swój potencjalny sukces w opozycji klientom Biza, opozycja ma potencjał, aby Risso było naprawdę duże”. Więc jeśli przegra, to czy Russov nagle wyjdzie z łask Warszawy? ”

READ  Polak Picardo zdobył złoto w trójskoku mężczyzn na Światowej Atletyce, a Xu Chin zdobył brązową Xinhua.