Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska odnotowuje wzrost sprzedaży niedokończonych domów w związku z problemami rynkowymi

Polska odnotowuje wzrost sprzedaży niedokończonych domów w związku z problemami rynkowymi

Wielu Polaków od lat było zmuszonych do sprzedaży swoich niedokończonych domów przez wysokie ceny kredytów, rosnące ceny surowców i dwucyfrową inflację.

Business Insider Polska informuje, że liczba aktywnych ofert sprzedaży domów w stanie surowym przez prywatnych sprzedawców na wiodącym portalu sprzedaży i wynajmu nieruchomości Autotomus była najwyższa od trzech lat od 2022 roku.

W tym samym okresie sprzedaż nowych inwestycji zapowiadanych przez deweloperów sektora publicznego spadła o 22% rok do roku, najbardziej od dekady, twierdzą analitycy Pekao, jednego z największych banków w Polsce.

Nowe dane pojawiły się po tym, jak ceny materiałów budowlanych, które już wzrosły z powodu problemów z łańcuchem dostaw wywołanych epidemią, wzrosły po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, która nałożyła sankcje na Rosję i Białoruś oraz wstrzymała import z Ukrainy.

Ceny produkcji budowlano-montażowej wzrosły w lutym o 9,3% rok do roku, wynika ze wstępnych danych GUS. Według danych Grupy BSP, największej sieci hurtowni materiałów budowlanych w Polsce, w marcu, pierwszym pełnym miesiącu wojny, liczba ta sięgnęła prawie 30%.

Tymczasem finanse polskich kredytobiorców – już od ponad 20 lat nękane wysoką inflacją – zostały dotknięte serią niedawnych podwyżek stóp procentowych, które spowodowały wzrost średniej raty kredytu mieszkaniowego o 40% do 1958 przedziałów (€).422) W ciągu sześciu miesięcy do marca 2022 r., według danych Biura Informacji Kredytowej.

W obliczeniach tych nie uwzględniono wprowadzonej w kwietniu stopy procentowej w wysokości 1 punktu procentowego.

W obliczu takiej presji finansowej niektórzy musieli zrezygnować z marzeń o posiadaniu domu. Oznacza to odwrócenie trendu w ostatnich latach po proliferacji budownictwa, w wyniku którego w 2021 roku w Polsce oddano do użytku rekordowe nowe domy.

READ  Zdaniem prezesa BGE w Polsce węgiel zdecydowanie powinien skończyć się z energią elektryczną

Analitycy twierdzą, że zmiana może wskazywać na zmianę na rynku, choć stosunkowo niewielką, według Business Insider. Przykładowo, według GUS, liczba pozwoleń na budowę w styczniu spadła o prawie 21% rok do roku.

Jednak zdaniem ekspertów, w tym Prezesa Banku Centralnego, raczej nie przełoży się to na niższe ceny mieszkań. Raport HRE Investments wykazał, że poważny niedobór mieszkań w Polsce może zapobiec spadkowi cen.

Tylko 15% nowych domów obiecanych w ramach polskiego programu rządowego zostało wybudowanych

Kluczowe źródło obrazu: Stephen Lehner/Unsplash