Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska odnotowuje wzrost imigrantów z Afryki napływających przez Rosję

Polskie władze ogłosiły w czwartek zmianę wzorców migracji na granicy kraju z Białorusią. Afrykanie, którzy jako pierwsi przybyli do Rosji, zastąpili tych z Bliskiego Wschodu, którzy próbowali nielegalnie przedostać się do Polski tą drogą.

Wśród migrantów afrykańskich są osoby przejeżdżające przez Rosję, bliski sojusznik i kolejny sąsiad Białorusi, a także osoby, które przebywają w Rosji od dłuższego czasu – poinformował rząd.

W e-mailowym oświadczeniu dla Associated Press polski rząd określił to posunięcie jako część „operacji hybrydowej mającej na celu destabilizację wschodniej flanki NATO”.

Od zeszłego lata migranci i osoby ubiegające się o azyl próbują przedostać się z Białorusi do Polski i Litwy oraz w mniejszym stopniu na Łotwę. Wszystkie trzy kraje znajdują się na wschodzie obszaru UE i NATO.

Kraje próbowały zniechęcać do prób przekraczania granic, zatrzymywać migrantów i spychać ich z powrotem na Białoruś. Polska niedawno zakończyła budowę stalowego muru o długości 186 kilometrów (115 mil) wzdłuż granicy lądowej z Białorusią.

Organizacje praw człowieka skrytykowały Polskę i Litwę za to, że wśród migrantów, którzy mają prawo ubiegać się o azyl na mocy prawa międzynarodowego, są osoby uciekające przed prześladowaniami.

Przywódcy europejscy oskarżają prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę o stworzenie nowego, sztucznego szlaku migracyjnego w celu destabilizacji UE. Rząd premiera Mateusza Morawieckiego wyraził nadzieję, że Rosja również poniesie pewną odpowiedzialność, biorąc pod uwagę sojusz z Łukaszenką.

Początkowo większość próbujących wejść do UE z Białorusi to Afgańczycy, Syryjczycy, Kurdowie z Iraku i Bliskiego Wschodu. Po gwałtownym wzroście liczby przyjazdów zeszłego lata UE interweniowała, w tym wstrzymała loty do Iraku, a przepływ migracji zwolnił.

To nigdy nie ustało całkowicie, ale sytuację przyćmiła bardzo duża liczba ukraińskich uchodźców przyjętych w Polsce po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym.

Departament Bezpieczeństwa Narodowego w Kancelarii Premiera powiedział AP, że obecne statystyki Straży Granicznej pokazują, że większość migrantów próbujących nielegalnie przekroczyć polsko-białoruską granicę pochodzi obecnie z Afryki Subsaharyjskiej.

READ  Reprezentacja Leeds United była młoda, a Polska Clichy wygrała Puchar Świata.

Powiedział, że „posiadają rosyjskie wizy i przez Rosję docierają na Białoruś”.

„(Oni) dostali wizy na studia lub do pracy, ale według zeznań otrzymanych przez Straż Graniczną nigdy nie mieli takich planów i używali wiz tylko do poruszania się po szlaku migracyjnym. Jednocześnie administracja rosyjska upraszcza proces uzyskiwania wizy” – powiedział rząd. „Wśród emigrantów są tacy, którzy są w Rosji od dawna”.

„Działania podjęte przez Rosję i Białoruś potwierdzają, że sztuczny szlak migracji jest kontrolowany i koordynowany przez te dwa reżimy, a w przyszłości możemy spodziewać się nasilenia operacji hybrydowej destabilizującej wschodnią flankę NATO” – dodał.

Z danych Straży Granicznej wynika, że ​​w lipcu doszło do 914 prób nielegalnego przedostania się do Polski z Białorusi.

___

Śledź globalny zasięg migracji AP na https://apnews.com/hub/migration