Top News

Polska odnotowuje ponad 700 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi

Polscy pogranicznicy zarejestrowali ponad 700 prób przekroczenia granicy Polski z Białorusią w ciągu ostatnich 24 godzin, a 31 października Służba Ochrony Granic odmówiła personelowi medycznemu organizacji pozarządowych zezwolenia na opiekę nad migrantami, którzy utknęli na granicy.

Straż graniczna została aresztowana Czterech cudzoziemców – wszyscy obywatele Iraku – w 727 próbach, powołując się na służby graniczne, podało polskie radio. 727 prób było zbliżonych do maksymalnej liczby prób nielegalnego wjazdu do Polski z Białorusi – 739 – odnotowanej 10 października.

Unia Europejska (UE) oskarżyła białoruskiego przywódcę Aleksandra Łukaszenkę o wysyłanie imigrantów do obozu po Brukseli w celu zemsty na sankcjach nałożonych na opozycję, społeczeństwo obywatelskie i niezależne media po wyborach prezydenckich w sierpniu 2020 roku. Zostały oszukane.

Na początku tego tygodnia Polska ogłosiła plany zwiększenia liczby żołnierzy i strażników na granicy z Białorusią. Niemcy powiedziały, że rozmieściły setki dodatkowych policjantów wzdłuż polskiej granicy, aby pomóc uporać się z niedawnym napływem migrantów, z których większość przechodzi przez Białoruś.

Warszawa ogłosiła już stan wyjątkowy i postawiła ogrodzenie z drutu kolczastego, aw zeszłym tygodniu polscy ustawodawcy zatwierdzili budowę muru o wartości 407 mln dolarów na jej wschodniej granicy z Białorusią.

Minister spraw wewnętrznych Mariusz Komiński odrzucił wniosek arcybiskupa gnieźnieńskiego i naczelnika Polski Wojciecha Polaka o zezwolenie organizacjom pozarządowym na opiekę nad imigrantami, jak donosi Twitter, organizacja pomocowa Lekarze na granicy.

Organizacja od tygodni stara się dotrzeć do osób utkniętych na granicy białorusko-polskiej.

„Wiemy, że dziesiątki ludzi potrzebują pomocy medycznej w nagłych wypadkach. Wiemy o wielu zgonach i wiemy, że więcej osób ucierpi, jeśli pomoc medyczna będzie nadal wstrzymywana” – ogłosiła organizacja pozarządowa tydzień temu. Gazeta antyrządowa Gazeta Wyborcza.

Straż graniczna również odmawia z nimi współpracy, powołując się na stan wyjątkowy, poinformowała organizacja 31 października.

READ  Polska chce ponownie zdominować krajowe mistrzostwa Europy w lekkiej atletyce
Z oświadczeniem DPA

About the author

Hanley Bennett

„Totalny maniak jedzenia. Nerd zombie. Idol z przyszłości. Wichrzyciel. Badacz mediów społecznościowych”.

Add Comment

Click here to post a comment