Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska odetnie cały import rosyjskiej ropy, Niemcy ostrzegają przed dostawami gazu: NPR

Polska odetnie cały import rosyjskiej ropy, Niemcy ostrzegają przed dostawami gazu: NPR

Premier Polski Mateusz Morawiecki w Kancelarii Kancelarii w Warszawie we wtorek.

NurPhoto / NurPhoto przez Getty Images


Ukryj podpis

Przełącznik napisów

NurPhoto / NurPhoto przez Getty Images

Premier Polski Mateusz Morawiecki w Kancelarii Kancelarii w Warszawie we wtorek.

NurPhoto / NurPhoto przez Getty Images

WARSZAWA, Polska – Polska podejmie kroki w celu ograniczenia importu rosyjskiej ropy do końca 2022 roku – powiedział polski premier, gdy Niemcy uruchomiły poziom wczesnego ostrzegania o dostawach gazu ziemnego i wezwały konsumentów do oszczędzania energii podczas wojny Rosji na Ukrainie.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Polska już znacznie zmniejszyła swoją zależność od rosyjskiej ropy.

Morawiecki powiedział na konferencji prasowej, że Polska uruchamia najbardziej radykalny wśród krajów europejskich plan pozbycia się rosyjskich źródeł energii.

Polska poinformowała we wtorek, że zakazuje importu rosyjskiego węgla. Morawiecki powiedział, że spodziewa się ograniczenia importu gazu w maju.

Polska wzywa inne kraje UE do zmniejszenia uzależnienia od importu paliw z Rosji. Polska argumentuje, że pieniądze z eksportu ropy i gazu napędzają machinę wojenną Rosji i że to musi się skończyć.

Morawiecki wezwał Komisję Europejską do nałożenia podatku na wszystkie paliwa sprowadzane z Rosji, aby handel był „uczciwy”.

Polska podejmuje kroki w celu zmniejszenia uzależnienia od rosyjskiego gazu. W Świnoujściu wybudowano terminal gazu płynnego, który obecnie jest rozbudowywany, przyjmując przesyłki z Kataru, Stanów Zjednoczonych, Norwegii i innych eksporterów. Nowy gazociąg na Bałtyku z gazem z Norwegii ma zostać otwarty pod koniec tego roku.

W Niemczech rząd wprowadził poziom wczesnego ostrzegania o dostawach gazu ziemnego i wezwał konsumentów do oszczędzania energii w obawie, że Rosja może ograniczyć dostawy, jeśli nie zostanie zapłacona w rublach.

READ  Łukaszenka nakazuje zamknięcie granicy Białorusi z Ukrainą - BELTA

Państwa zachodnie odrzuciły rosyjskie żądanie zapłaty w rublach, argumentując, że podważy to sankcje nałożone na Moskwę w związku z wojną na Ukrainie.

Minister gospodarki Robert Habeck powiedział, że posunięcie to było środkiem zapobiegawczym, ponieważ Rosja do tej pory nadal honoruje swoje kontrakty. Zaapelował jednak do firm i gospodarstw domowych w Niemczech o rozpoczęcie ograniczania zużycia gazu.

„Powstało kilka komentarzy ze strony rosyjskiej, że jeśli tak się nie stanie (płatności w rublach), to dostawy zostaną wstrzymane” – powiedział dziennikarzom w Berlinie, dodając, że w czwartek Moskwa miała ujawnić nowe zasady płatności za gaz. „Aby przygotować się na tę sytuację, dzisiaj włączyłem poziom wczesnego ostrzegania”.

Habeck, który jest również niemieckim ministrem energetyki i wicekanclerzem, powiedział, że jest to pierwszy z trzech poziomów ostrzegawczych i zakłada powołanie w jego ministerstwie zespołu kryzysowego, który miałby wzmocnić monitorowanie sytuacji w zakresie dostaw gazu.

Niemcy podjęły w ostatnich tygodniach kroki w celu zmniejszenia swojej zależności od dostaw paliw kopalnych z Rosji w związku z wojną na Ukrainie.

„Średnio w ostatnich latach w Niemczech importowaliśmy 55% naszego gazu z Rosji, a to już spadło do 40%” – powiedział Habeck. Berlin podpisał umowy z kilkoma dostawami skroplonego gazu ziemnego, który jest wysyłany do sąsiednich krajów europejskich, a następnie pompowany do Niemiec.

Habeck powiedział, że magazyny gazu w Niemczech są obecnie wypełnione do około 25% swojej pojemności.

„Pytanie, jak długo będzie trwać gaz, zależy głównie od kilku czynników (takich jak) zużycia i pogody” – powiedział. „Jeśli będzie za dużo ogrzewania, magazyny zostaną opróżnione”.

Dodał, że Niemcy są gotowe na nagłe zatrzymanie dostaw rosyjskiego gazu, ale ostrzegł, że będzie to miało „znaczne konsekwencje” i wezwał konsumentów do odegrania swojej roli w zapobieganiu niedoborom poprzez zmniejszenie popytu.

READ  Polscy narciarze cieszą się na stokach, nawet gdy rośnie liczba przypadków koronawirusa

„Jesteśmy w sytuacji, w której muszę to jasno powiedzieć, każda kilowatogodzina zaoszczędzonej energii pomaga” – powiedział Habeck. „Dlatego chciałbym połączyć uwolnienie poziomu ostrzegawczego z apelem do firm i konsumentów prywatnych o pomoc Niemcom, a Ukrainie poprzez dostarczanie gazu lub energii jako całości”.

Drugi poziom ostrzegawczy wymaga od firm działających w branży gazowniczej podjęcia działań zmierzających do ukierunkowania dostaw. Habek powiedział, że trzeci poziom alarmowy pociąga za sobą pełną interwencję państwa na rynku gazu, aby zapewnić, że otrzymają go najbardziej potrzebujący gazu – na przykład szpitale i rodziny prywatne.

„Nie ma nas tam i nie chcemy tam jechać” – dodał.