Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska ocalała z Auschwitz i powieściopisarka Zofia Busmis umiera w 98

Polska ocalała z Auschwitz i powieściopisarka Zofia Busmis umiera w 98

Zofia Busmis, polska bojowniczka ruchu oporu z czasów II wojny światowej, która przeżyła obozy koncentracyjne Auschwitz i Ravensbrück, a później została dziennikarką i powieściopisarką, zmarła w wieku 98 lat.

Warszawa, Polska — Zofia Busmis, polska bojowniczka ruchu oporu z czasów II wojny światowej, która przeżyła obozy koncentracyjne Auschwitz i Ravensbrück, a później została dziennikarką i powieściopisarką, zmarła w wieku 98 lat.

Państwowe Muzeum Pamięci Auschwitz-Birkenau poinformowało, że Busmis zmarł w poniedziałek w schronie w Auschwitz, południowym polskim mieście, w którym znajdował się Auschwitz podczas wojennej okupacji Polski przez nazistowskie Niemcy.

Za dwa tygodnie skończyłaby 99 lat.

Busmis, polski katolik, urodził się 23 sierpnia 1923 roku w Krakowie.

Miała 18 lat, kiedy została aresztowana w 1942 r. za związek z polskim ruchem oporu w Krakowie. Po spędzeniu ponad dwóch lat w obozie zagłady Auschwitz została deportowana do Ravensbrück, a później do Neustadt-Gliwe, gdzie została wyzwolona pod koniec wojny w 1945 roku, jak podaje pomnik w Auschwitz.

Po wojnie wróciła do Polski, pracowała jako dziennikarka, m.in. w polskim radiu, napisała kilka powieści. Jej najbardziej znanym dziełem był Podróżnik, powieść, którą napisała po raz pierwszy jako słuchowisko radiowe Pasażerka w kabinie 45. Opowiada historię ocalałej z obozu koncentracyjnego Auschwitz, która podczas rejsu statkiem spotkała swojego byłego strażnika obozu koncentracyjnego i była kanwą filmu i opery.

W 2006 roku znalazła się wśród byłych więźniów, którzy w byłym obozie Auschwitz przyjęli urodzonego w Niemczech papieża Benedykta XVI.

READ  Polscy filmowcy krytykują program kompensacyjny Netflixa