Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska obniży stopy procentowe we wrześniu pomimo dwucyfrowej inflacji |  pstryknąć

Polska obniży stopy procentowe we wrześniu pomimo dwucyfrowej inflacji | pstryknąć

Inflacja zasadnicza CPI w Polsce spadła do 10,1% z 10,8% rok do roku w sierpniu, nieco powyżej oczekiwań (ING 10,0% r/r vs Konsensus 9,9% r/r; Prognozowany zakres waha się od 9,7 do 10,6%.) dynamika cen żywności 0,8 p.p. z CPI, nośników energii 0,3 p.p. i inflacji bazowej 0,3 p.p. Z kolei ceny paliw wzrosły w sierpniu, zwiększając stawkę zasadniczą o 0,6 pkt. proc.

Dwucyfrowa publikacja CPI oznacza, że ​​nie został spełniony jeden z warunków obniżki, o którym mówił prezes Narodowego Banku Polskiego. Nadal jednak wierzymy, że RPP obniży stopy procentowe we wrześniu. Dlatego:

  1. Jesteśmy na dobrej drodze do jednocyfrowej inflacji we wrześniu; Dane zostaną opublikowane po wrześniowym posiedzeniu RPP.
  2. Ścieżka CPI w II połowie 2023 r. powinna być bliska lub nieco niższa od lipcowej projekcji NBP. RPP powinna potraktować to jako scenariusz inflacyjny.
  3. Tempo wzrostu PKB w II kw. 2023 r. było niższe od prognozy NBP, a dane o aktywności gospodarczej w Polsce i Europie przesunęły ożywienie gospodarcze do IV kw. 2023 r., zatem w drugiej połowie roku stan gospodarki pozostanie słaby. .
  4. W krótkim okresie demonetyzacji sprzyjają silne tendencje inflacyjne w światowych łańcuchach dostaw, skutkujące dużym spadkiem oczekiwań inflacyjnych firm, a tendencje te są nawet silniejsze niż odbicie cen ropy i pszenicy.

Dlatego też oczekujemy, że NBP obniży w tym roku stopy procentowe o 50-75 punktów bazowych, a cykl łagodzenia polityki pieniężnej może potrwać do 2024 roku.

Obraz inflacji w Polsce nie jest jednak jednoznacznie pozytywny. Stopa inflacji bazowej w Polsce spada znacznie wolniej niż gdzie indziej w regionie; W 2024 r. przewidywana jest podwyżka płacy minimalnej o około 20% oraz znaczne poluzowanie polityki fiskalnej. Kiedy przeminie pozytywny wpływ spadających cen zewnętrznych, trwałe przywrócenie inflacji do celu będzie trudne.

READ  Polskie Apple oczekuje czegoś wyjątkowego