Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska nie opuści Unii Europejskiej. To jest największy problem

Polska wolałaby raczej „brudną organiczną” niż „czystą politykę”, podobnie jak Wielka Brytania. A to będzie większy problem dla Unii Europejskiej niż rozwód z Brytyjczykami, jak napisał w ostatnim numerze prestiżowy brytyjski tygodnik The Economist.

Polacy należą do największych zwolenników Unii Europejskiej na kontynencie, więc pójście na wybory z politycznym hasłem przez jakąkolwiek partię można porównać do ogłoszenia manifestu na temat odwilży – Pisze The Economist uzasadnił w felietonie Karola Wielkiego, dlaczego Polska nie powinna opuścić Unii Europejskiej.

Jednak autorzy artykułu nie widzą w tym żadnej korzyści dla wspólnoty europejskiej. Uważają, że jeśli Polska pozostanie przy takim podejściu, jakie oferuje dzisiaj, rozerwie unię od środka i może stać się dla nich większym problemem niż Brexit. Tygodnik opisał to członkostwo jako „brudne przeżycie”.

„Aby zobaczyć brudne członkostwo w akcji, spójrzmy na Polskę. Jej Trybunał Konstytucyjny zakwestionował system prawny Unii Europejskiej w wyroku z 7 października. W sprawie wytoczonej przez polskiego premiera, Trybunał Konstytucyjny, pełen sojuszników rządu orzekł, że istotne części prawa unijnego nie są sprzeczne z polską konstytucją. Wyrok Jest to dokładnie to, czego chciał rząd. Orzekanie ponad sześćdziesiąt lat europejskiego orzecznictwa. Krótko mówiąc, najwyższy sąd UE nie jest już najwyższym, przynajmniej jeśli chodzi o Polskę” The Economist pisze.

Gazeta napisała, że ​​orzeczenie niemieckiego sądu w sprawie przekroczenia uprawnień Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, które niektórzy przedstawiciele polskich władz chcą porównywać, w ogóle nie zgadza się z tym, co wydał polski Trybunał Konstytucyjny. Werdykt: Wyrok Niemców odnosił się do jednej małej sprawy (kupowania obligacji), polski sąd do wszystkich praw europejskich, co można porównać do „rozgrywania meczów” (Niemcy) i „pompowania benzyny i rozpalenia ognia” (Polska).

Ponadto, według gazety, oprócz samego osądu, ważne jest również, kto zostanie osądzony. Nikt nie wątpi w niezależność niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego. Nikt nie wierzy w niepodległość Polski”. – Pisze gazetę.

READ  Polska aresztuje rosyjskiego hokeistę pod zarzutem szpiegostwa

Tygodnik podaje również przykłady tego, jak zachowanie Polski w szczególności może doprowadzić do długoterminowego rozwiązania wewnętrznego UE.

„Brudne członkostwo jest bardziej szkodliwe niż polityka. Niebezpieczeństwo polega na tym, że system prawny UE w Polsce będzie powoli zanikał – jak uważa Daniel Sarmiento z Uniwersytetu Complutense w Madrycie. Będzie efekt domina. koledzy, system prawny UE zacznie się pogarszać. Wydany tu nakaz aresztowania nie zostanie wykonany. Licencja bankowa wydana w jednym kraju może nie zostać udzielona w innym. Z biegiem czasu obszar, w którym przemieszczają się ludzie, towary, kapitał i usługi swobodnie, staje się obszarem, w którym mogą się poruszać, ale z trudem.” – zaznacza The Economist.

Polecamy również: