Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska naciska na prawo UE – POLITICO

Rządząca w Polsce partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) traci na popularności w sondażach, ale nie dała dalszych podstaw w starciu praworządności z Komisją Europejską.

Nic nie wskazuje na to, że UE planuje uwolnić 35 mld euro pożyczek i dotacji ze swojego funduszu naprawy pandemii.

Warszawa nie wystąpiła jeszcze formalnie do Brukseli o uwolnienie środków Obiecał Do zrobienia w lipcu. Ministerstwo Finansów i Polityki Regionalnej kraju nie odpowiedziało na prośbę o komentarz.

„Polski rząd dokopuje się i przygotowuje narrację, że fundusze ratunkowe tak naprawdę nie są potrzebne” – powiedział Jakub Jaraczewski, koordynator badań w organizacji pozarządowej Democracy Reporting International. „Przygotowują się, by to stracić”.

Nic nie wskazuje na to, że którakolwiek ze stron jest gotowa ustąpić.

Przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen powiedziała w zeszłym tygodniu, że Polsce nie udało się osiągnąć „kamieni milowych” UE w cofnięciu zmian w systemie wymiaru sprawiedliwości, które naruszały przepisy UE poprzez objęcie sądów ściślejszą kontrolą polityczną.

Rządząca w Polsce koalicja Zjednoczonej Prawicy uchwaliła 15 lipca ustawę, która wychodzi naprzeciw żądaniom komisji, zmieniając nazwę kontrowersyjnej izby Sądu Najwyższego, która reguluje sprawy sędziów. Ale te środki nie idą wystarczająco daleko, van der Leyen powiedział Dziennik Gazeta Prawna.

Polska musi jeszcze przywrócić zawieszonych sędziów na stanowiska, a krajowi nadal grozi grzywna w wysokości do 1 mln euro dziennie za ignorowanie orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczących wymiaru sprawiedliwości.

„Polska musi honorować swoje zobowiązania do zreformowania systemu postępowania dyscyplinarnego” – powiedział.

Ale Warszawa nie podjęła żadnych działań, aby spełnić te obietnice.

We wtorek Paweł Szrot, szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy, powiedział Telewizja Polska: „Prezydent już zapowiedział, że zakończył swoją działalność w tym zakresie, ustawa została uchwalona i została przekazana instytucjom Unii Europejskiej”.

READ  Polska Dunkierka grozi wyczerpaniem się - Politico

Potwierdził potrzebę dwustronnego pojednania w tej sprawie i dodał: „Prezydent uważa, że ​​te pieniądze należy przekazać Polsce”.

Rzecznik komisji odmówił komentarza.

Sprawa jest politycznym polem minowym dla rządu.

Inflacja w Polsce wyniosła 15,5 proc. Lipiec, jeden z najwyższych wskaźników w UE, a finanse rządowe znajdują się pod coraz większą presją. Tymczasem PiS, wiodąca partia w nacjonalistycznej koalicji rządzącej, w ostatniej straciła pierwsze miejsce z opozycyjną Platformą Obywatelską. Ankieta. To pierwszy od 2015 r. i przed przyszłorocznymi wyborami parlamentarnymi, w których unijna gotówka ma kluczowe znaczenie dla ożywienia jej losów.

Ale zdobycie tych pieniędzy oznaczałoby wycofanie się z rządowych reform sądownictwa, co byłoby nie do przyjęcia dla rdzennych prawicowych wyborców partii.

Jacek Kucharczyk, szef warszawskiego think tanku Instytutu Spraw Publicznych, powiedział, że partia musi przyznać się do porażki w swojej polityce od 2015 roku. „To byłby ogromny cios w wiarygodność partii i doprowadziłby do realnego spadku sondaży”.

Powiedział, że twarde stanowisko Komisji w sprawie praworządności zaskoczyło Warszawę.

„PiS zrozumiał, że porozumienie z Komisją będzie pretendowało do cofnięcia reform i że Bruksela to zaakceptuje. Ale Komisja była pod presją, by zaostrzyć swoje stanowisko” – powiedział.

Teraz Warszawa toczy grę na czekanie z komisją, która jest „zmęczona akceptowaniem reform, wydawaniem pieniędzy i rzucaniem się w ręcznik” – powiedział Kucharczyk.

„Myślę, że się kopią” – powiedział Zaraczewski. „Przegranymi w tej sytuacji są zdecydowanie Polacy, którzy nigdy tych pieniędzy nie zobaczą”.

Ten artykuł jest częścią pierwszą Politico Pro

Politico to kompleksowe rozwiązanie dla polityków, które łączy głębię dziennikarstwa z potęgą technologii


Ekskluzywne, przełomowe miarki i spostrzeżenia


Spersonalizowana platforma analizy polityki


Najlepsza sieć public affairs