Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska musi zrekompensować bezprawnie zawieszonego sędziego, mówi ETPCz – EURACTIV.com

Polska musi zrekompensować bezprawnie zawieszonego sędziego, mówi ETPCz – EURACTIV.com

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł w czwartek, że Polska naruszyła prawa sędziego Igora Duleya, znanego krytyka rządu, i powinna wypłacić mu 36 tys. euro odszkodowania.

Pozbawiona immunitetu Thuleia została zawieszona przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego w 2020 r. po tym, jak unijny sąd w Luksemburgu stwierdził, że powinna zostać usunięta, ponieważ znajduje się pod kontrolą rządu.

„Dzisiaj możemy powiedzieć, że to zwycięstwo, ale to kolejna wygrana bitwa” – powiedział Duleya, odnosząc się do statusu polskiego sądownictwa pod rządami konserwatywnej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS).

„Jeszcze nie wygrał bitwy o ochronę praworządności” – miał powiedzieć TVN24.

W swoim orzeczeniu sąd uznał, że Polska naruszyła prawo do rzetelnego procesu sądowego, prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego oraz prawo do wolności wypowiedzi.

Duleya został zawieszony w 2020 roku po tym, jak skarżył się na pięć zestawów przesłuchań wstępnych, które organ regulacyjny przeprowadził przeciwko niemu w 2018 roku w związku z podejrzeniem przewinienia dyscyplinarnego, czytamy w komunikacie prasowym ETPCz.

Jedna z tych rozpraw, na której miał ujawnić poufne informacje z akt śledztwa, zakończyła się uniewinnieniem i zawieszeniem w czynnościach służbowych na ponad dwa lata przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego – zaskarżył sędzia. , dodał sąd.

Jednak wiceminister sprawiedliwości Sebastian Galeta powiedział, że Polska nie zastosuje się do orzeczenia Trybunału w Strasburgu, który wzywa Polskę do odłożenia 36 000 euro, z czego 6 000 euro zostanie przeznaczone na opłaty prawne.

Zdaniem Galety wyrok nie jest prawomocny w świetle polskiego prawa, ponieważ został zakwestionowany przez polski Trybunał Konstytucyjny, którego bezstronność została zakwestionowana przez Komisję Europejską i Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu.

Pomimo sprzeciwu Brukseli, Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego została później zastąpiona przez Izbę Odpowiedzialności Zawodowej pod naciskiem UE, co jest częścią reformy sądownictwa, którą rząd PiS wdraża od dojścia do władzy w 2015 roku.

READ  Przewodnik dla początkujących po zakładach na piłkę nożną: wskazówki i strategie, aby wygrywać duże

Jego usunięcie było jednym z kamieni milowych, które Polska musi osiągnąć, aby odblokować fundusze na odbudowę i odporność, a Komisja stłumiła obawy dotyczące praworządności.

Europejski Trybunał Praw Człowieka rozpatruje obecnie blisko 400 spraw związanych z planami reformy sądownictwa PiS.

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Dowiedz się więcej z EURACTIV