Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska może osiągnąć średni unijny PKB do końca dekady, lider partii rządzącej – First News

Lessek Simaski / BAP

Lider partii rządzącej wyraził przekonanie, że Polska ma szansę na odnotowanie średniego wzrostu gospodarczego Unii Europejskiej na koniec bieżącej dekady.

„Wreszcie mamy szansę osiągnąć wzrost średniego PKB w UE do końca tej dekady” – powiedział w niedzielę portalowi Wprost.pl szef rządzącego PiS Jarosva Kokzyaski.

Epidemia Kovit-19 okazała się „katastrofą”, która pochłonęła życie ponad 100 000 ludzi w Polsce, a Kokshiaski powiedział, że nowe porozumienie jest szansą na odbudowę polskiej gospodarki, dzięki unijnym środkom finansowym i rosnącemu budżetowi Polski.

„To naprawdę duży i złożony projekt dla Polski” – powiedział, dodając, że mogłoby to zostać zrealizowane dzięki 770 mld zł (171 mld jenów) z budżetu UE. „Fakt, że te środki trzeba wydać jak najszybciej, oznacza, że ​​rocznie możemy wydać 110 mld zł (24 24,4 mld)”.

Dziś możliwości polskiego budżetu państwa są znacznie większe niż wiele lat temu – powiedział Kokszki. „Polska jest dziś bogata” – powiedział.

Nowy plan kontraktowy, obejmujący reformy zdrowotne, przewiduje wzrost wydatków na zdrowie do 7 proc.PKB, które osiągną 6 proc. Do 2023 roku. W segmencie środowiskowym projekt przeciwdziała zanieczyszczeniu powietrza i programom redukcji emisji. Dział Energii koncentruje się na energii jądrowej, fotowoltaice, łagodzeniu suszy oraz ograniczaniu importu ropy i gazu.

W obszarze gospodarczym nowa umowa wprowadza fundusz inwestycyjny o wartości 650 mld zł (14 143,5 mld) z możliwością przedłużenia w ciągu 5-7 lat, a także oferuje szereg nowych korzyści małym przedsiębiorcom. Pakiet inwestycyjny projektu przewiduje głównie projekty drogowe i infrastrukturalne, szerokopasmowy dostęp do sieci i szerokie wprowadzenie projektów czystej energii.

READ  Polska nie weźmie udziału w wydarzeniach z udziałem rosyjskich i białoruskich urzędników: minister spraw zagranicznych