Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska może chcieć, aby Kanada dokonała ekstradycji ukraińskiego nazistowskiego bojownika Jarosława Hanki

Minister polskiego rządu powiedział w tym tygodniu, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski „podjął kroki” w celu ekstradycji 98-letniego Jarosława Hanki z Waffen-SS, który spotkał się z aplauzem podczas wizyty w kanadyjskim parlamencie.

Spiker Izby Gmin Anthony Rota zaprosił Hungę, okręg wyborczy w jego okręgu legislacyjnym w Ontario, na piątkowe przemówienie Zełenskiego. Podczas wspólnego posiedzenia parlamentu Rota nazwał Hankę „bohaterem ukraińskim” i „bohaterem kanadyjskim”, co wywołało gromkie brawa ze strony parlamentarzystów i podniesioną pięść ze strony Zełenskiego.

Jednak w weekend grupy żydowskie twierdziły, że Hanka służyła w 14. Dywizji Grenadierów Waffen. Jednostka walczyła o wyparcie Sowietów z Ukrainy podczas II wojny światowej. Rota przeprosił w niedzielę za zaproszenie Hanki na program, mówiąc, że „znał dodatkowe informacje, które sprawiły, że żałowałem swojej decyzji”.

Wśród nawoływań do rezygnacji Rota w poniedziałek ponownie przeprosił i we wtorek ogłosi swoją rezygnację. Premier Justin Trudeau określił incydent jako „głęboko haniebny”.

Minister edukacji Przemysław Czarnek chce teraz wiedzieć, czy Hanka powinna stanąć przed sądem.

„W związku ze skandalicznymi wydarzeniami w parlamencie kanadyjskim podjąłem w obecności prezydenta Zełenskiego kroki w celu ekstradycji do Polski tej osoby, członka zbrodniczej nazistowskiej organizacji galicyjskiej SS” – powiedział. powiedział we wtorek.

Spiker Izby Reprezentantów rezygnuje po tym, jak Kanada oddała hołd nazistowskiemu bohaterowi

Witold Dzielski, ambasador Polski w Kanadzie, powiedział, że posunięcie to stanowi wstępną próbę ustalenia, czy Hanka ponosi odpowiedzialność za przestępstwa popełnione w Polsce.

On powiedział Kanadyjski dziennik Global News podaje, że proces ekstradycji jeszcze się nie rozpoczął, ale minister skierował wniosek do Narodowego Instytutu Pamięci – organu rządowego badającego historię Polski. Druga wojna światowa – Rozważyć możliwe przekazanie.

„Mam pewność, że ta prośba zostanie rozpatrzona” – powiedział Djilski. „Prawdopodobnie zostaną podjęte pewne kroki. Jednak na tym etapie są to pierwsze kroki w ramach prośby o zaangażowanie firmy w ten proces.

READ  Superbet Polska: Duda wygrywa w kategorii szybkich

Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny Kanady powiedział reporterom We wtorek nie udało nam się uzyskać komentarza w sprawie możliwości ekstradycji, polski rząd nie skontaktował się z nim ani nie otrzymał oficjalnego wniosku.

W Kanadzie nie ma deportacji Porozumienie W przypadku Polski byłoby to bardziej skomplikowane – podobnie jak w przypadku wieku Hanki, Według do Canadian Broadcasting Corporation

Spiker Izby Reprezentantów Kanady Anthony Rota przeprasza za oddanie hołdu nazistowskiemu bohaterowi

Grupy żydowskie podały, że Hanka była członkiem 14. Dywizji Grenadierów Waffen, jednostki Waffen-SS składającej się z etnicznych Ukraińców. Waffen-SS była nazistowską siłą paramilitarną utworzoną przez głównego organizatora Holokaustu Heinricha Himmlera.

Rota, która w środę po czterech latach ustąpi ze stanowiska mówcy, oświadczyła, że ​​zaproszenie Hanki na przemówienie Zełenskiego to wyłącznie jej decyzja. Prezydent Ukrainy jest Żydem i jego krewni zginęli w Holokauście.

Powiedział też, że nie ma rotacji Ani jego koledzy-ustawodawcy, ani ukraińska delegacja nie wiedzieli o tym wezwaniu.

Incydent ponownie zwrócił uwagę na okres w historii Ukrainy podczas II wojny światowej, kiedy nacjonaliści sprzymierzyli się z nazistami, próbując obalić Sowietów.

Prezydent Rosji Władimir Putin wykorzystał potrzebę „denazyfikacji” Ukrainy jako usprawiedliwienia inwazji na ten kraj. Departament Stanu opisuje to twierdzenie jako jedno z „najpowszechniejszych przeinaczeń” rosyjskiego aparatu propagandowego.

Sammy Westfall i Amanda Coletta wnieśli swój wkład w powstanie tego raportu.