Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska może być liderem polityki klimatycznej w regionie (wywiad)

4 listopada 2021, 07:30

Odpowiedź

Urszuli Żeleńskiej. Fot. Urszula Zielińska / Twitter. Grafika: Gabriella Sedjico.

– Chciałbym, aby Polska uczestniczyła w Szczycie Klimatycznym jako lider Europy Środkowo-Wschodniej. Lider w dziedzinie dekarbonizacji, rozwoju innowacji i sprawiedliwej transformacji. Jako duży kraj, który zawsze był na czele zmian w regionie, mamy takie możliwości i ten potencjał – mówi w rozmowie z BiznesAlert.pl Ursula Zielińska, posłanka Partii Zielonych.

BiznesAlert.pl: Czy uważasz, że pesymistyczne nastroje dotyczące COP26 są uzasadnione?

Urszula Żeleńska: Tak, jest to po części uzasadnione, ponieważ prezydenci Chin czy Rosji nie biorą udziału w szczycie COP26. Chiny i Rosja należą do pięciu największych producentów gazów cieplarnianych. Prawie 30 procent emisji dwutlenku węgla znajduje się w Państwie Środka. Niestety nie ma ich w Glasgow Prawdziwy powód do pesymizmu, ponieważ nie możemy z nimi rozmawiać. Z drugiej strony pojawiły się również pozytywne wiadomości, takie jak zawarcie porozumienia w sprawie powstrzymania globalnego wylesiania. Osobiście wiążę duże nadzieje ze szczytem klimatycznym w Glasgow, choć też jestem sceptyczny. Nawet brytyjski premier Boris Johnson kilka dni temu ostrzegał, że szczyt może zakończyć się fiaskiem, choć na razie jest nieco optymistyczny.

Co musi się stać, aby COP26 odniósł sukces?

Przede wszystkim należy przyjąć takie cele narodowe, które będą zgodne ze stanowiskiem nauki i pozwolą utrzymać wzrost średniej temperatury na Ziemi poniżej 1,5 °C, tak jak postanowiliśmy w Porozumieniu Paryskim. Scenariusz Porozumienia Paryskiego zakłada, że ​​emisje muszą zostać zredukowane o 65% do 2030 r. (w porównaniu z 1990 r.), a emisje netto zostaną osiągnięte do 2040 r. To najłatwiejszy do zapamiętania, ale niełatwy do wdrożenia sposób na powstrzymanie klimatu katastrofa.

Jak oceniasz wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego na COP26?

READ  Ważna wielkość polskiego rynku, trendy, analiza udziału w przychodach,

Ciekawe, że premier Morawiecki chwalił się klimatycznymi ambicjami Unii Europejskiej. To było nowe. Cieszę się, że premier wreszcie zauważył, że wysiłki Unii są godne pochwały (śmiech). Europa ma dość ambitny cel ograniczenia emisji gazów o 55% do 2030 r. i stania się pierwszym kontynentem neutralnym dla klimatu. Tym chwalił się premier. Nie podał jednak żadnych szczegółów na temat tego, co on i jego rząd zrobią, aby przybliżyć Polskę do osiągnięcia tych celów. Fakty są surowe. Polska nie ma planu dekarbonizacji gospodarki, nawet planu dekarbonizacji energetyki. Ponadto rząd nie ma szczegółowego planu realizacji celów Porozumienia Paryskiego. W innych krajach obowiązują przepisy regulujące i monitorujące limity emisji na nadchodzące lata. Polska nie ma takich regulacji i nie ma jasnego planu osiągnięcia neutralności klimatycznej. Polski rząd, podobnie jak inne kraje UE, został zobligowany do przygotowania tzw. „Narodowego Planu Energetycznego i Klimatycznego 2021-2050 – Długookresowa Strategia” do 1 stycznia 2020 r. Od tej daty minęły już prawie dwa lata, a Polska jeszcze nie przedłożył planu Komisji Europejskiej. Jedyny dokument, jakim dysponuje rząd, Polityka Energetyczna Polski 2040, zakłada, że ​​nasza gospodarka pozostanie częściowo oparta na węglu do 2040 roku. w kopalniach węgla, którym Równość gwarantuje jednorazową odprawę dla wszystkich górników zaangażowanych w zamykanie kopalń. . Dziś nie wszyscy górnicy mają dostęp do takiej ewakuacji. Premier mówił też o rozwoju odnawialnych źródeł energii i obiecał 300 tys. nowych miejsc pracy w tym sektorze. Tymczasem rząd ustawy Prawo i Sprawiedliwość zahamował rozwój energetyki wiatrowej w 2016 roku, Rozwój energii słonecznej zostanie poważnie spowolniony przez nową ustawę o zasadach osiedlenia z zeszłego tygodnia, a w przypadku nowych miejsc pracy – nie wiemy dokładnie, jaki jest plan. Krótko mówiąc, przemówienie premiera Morawiki pełne było pustych obietnic bez szczegółów, a jego wypowiedzi zaprzeczały rzeczywistym działaniom jego rządu.

Jaka jest zatem rola Polski w międzynarodowej polityce klimatycznej?

READ  Sąsiedzi Białorusi twierdzą, że kryzys migracyjny grozi starciem wojskowym

Chciałbym, aby Polska uczestniczyła w Szczycie Klimatycznym jako lider Europy Środkowo-Wschodniej. Lider w dziedzinie dekarbonizacji, rozwoju innowacji i sprawiedliwej transformacji. Jako duży kraj, który zawsze był w czołówce zmian w regionie, mamy takie możliwości i ten potencjał. Polska wraz z krajami V4 może negocjować z Komisją Europejską wsparcie dla naszego planu dekarbonizacji i konkretnego planu inwestycji w nowe gałęzie gospodarki. Szkoda, że ​​tak się nie stało. Mam nadzieję, że wkrótce zaczniemy to robić.

Wywiad przeprowadził Michał Brzeziński

Węgry walczą z Brukselą, ale podczas COP26 stawiają się w centrum polityki klimatycznej