Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska mówi, że Węgry potrzebują unijnych pieniędzy na dywersyfikację dostaw energii

Polska mówi, że Węgry potrzebują unijnych pieniędzy na dywersyfikację dostaw energii

WARSZAWA, 17 maja (Reuters) – We wtorek polski prezydent wezwał do otwarcia funduszy unijnych na dywersyfikację dostaw energii na Węgry, dając wsparcie krajowi, który z powodu problemów ekonomicznych zablokował proponowane unijne embargo na rosyjską ropę. Do twarzy.

Andrzej Duda powiedział na wspólnej konferencji prasowej ze swoim węgierskim odpowiednikiem Katalinem Novak, że ma nadzieję, że proponowany nowy zestaw sankcji UE wobec Rosji – w tym embargo na ropę – zostanie zatwierdzony za zgodą Węgier, ale da także zrozumienie przez Polskę bliskich więzi energetycznych Budapesztu z Moskwa. .

Węgry twierdzą, że potrzebują setek milionów euro na modernizację infrastruktury rafineryjnej i rurociągowej, co może zmniejszyć ilość ropy w Rosji, jednocześnie wydając miliardy euro na całkowitą modernizację systemu energetycznego.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Inne kraje UE popierają zakaz sprzedaży rosyjskiej ropy w ramach szóstego embarga mającego ukarać Moskwę za prowadzenie wojny z Ukrainą. Taka decyzja wymaga konsensusu, jednak Węgry są najgłośniejszym krytykiem.

„Pamiętaj, że trudno będzie Węgrom zdywersyfikować, jeśli europejskie fundusze naprawcze zostaną zablokowane” – powiedział Duda, dodając, że energetyczne powiązania Budapesztu z Moskwą mają fundamentalne znaczenie dla gospodarki i nie można ich zmienić z dnia na dzień.

Komisja Europejska zawiesiła finansowanie odzyskiwania trofeów z Węgier i Polski z powodu kontrowersji dotyczących praworządności.

Prezydent Węgier Kattalin Novak powiedział dziennikarzom, że jego kraj potrzebuje dywersyfikacji energetycznej w połączeniu z funduszami unijnymi.

„Posiadanie wielu źródeł energii leży w najlepszym interesie Węgier, a nasza suwerenność tego potrzebuje” – powiedział Novak na wspólnej konferencji prasowej z Dudą. „Potrzebujemy na to środków unijnych i prosimy prezydenta Dudę o wsparcie”.

Raport Alana Charlischa, Pavela Florkievicha, Christiny Thane, Anny Kober Edycja autorstwa Jasona Neely’ego i Marka Pottera

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.