Top News

Polska mówi, że kryzys graniczny na Białorusi może doprowadzić do „pogorszenia”

Warszawa / Wilno, listopad. 21 (Reuters) – Polski premier Mathews Moravici ostrzegł w niedzielę, że kryzys migracyjny na białoruskiej granicy może doprowadzić do „czegoś gorszego”, a polscy pogranicznicy powiedzieli, że siły białoruskie wyślą więcej migrantów do sił białoruskich. Granica.

Unia Europejska (UE) oskarżyła Białoruś o ucieczkę tysięcy ludzi z Bliskiego Wschodu i zmuszanie ich do wjazdu do państw członkowskich UE i NATO – Polski, Litwy i Łotwy.

Mińsk, który nie chce wywołać kryzysu, zaczął w czwartek niszczyć obóz migrantów w pobliżu granicy i deportować część do Iraku, podczas gdy Polska i Litwa ogłosiły niedawno ograniczoną liczbę prób przekroczenia ich granic.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do reuters.com

Ale Moraviki ostrzegł, że kryzys jest jeszcze daleko, kiedy w niedzielę odwiedził Estonię, Litwę i Łotwę, aby omówić sytuację.

W sondażu opublikowanym w niedzielę przez dziennik Rzeczpospolita 55% Polaków wyraziło obawę, że kryzys graniczny może przerodzić się w konflikt zbrojny.

„Myślę, że to, co dzieje się na naszych oczach, te dramatyczne wydarzenia, to tylko preludium do czegoś znacznie gorszego” – powiedział Moraviki do Wilna.

Wskazał na zwiększoną obecność wojsk rosyjskich w pobliżu Ukrainy, Białorusi na granicy z Polską i Litwą oraz w enklawie kaliningradzkiej w Rosji jako „narzędzie, które można wykorzystać bezpośrednio do bezpośredniego ataku”.

Moraviki powiedział, że sytuacja w Afganistanie po przejęciu władzy przez talibów może „być wykorzystana jako kolejny etap kryzysu migracyjnego”.

Wzywa do wsparcia

Premier Litwy Ingrida Simonite ostrzegła europejskich partnerów, aby nie ignorowali sąsiadów Białorusi, po tym jak kanclerz Niemiec Angela Merkel dwukrotnie wezwała Łukaszenkę do rozwiązania kryzysu humanitarnego.

„Dla nas bardzo ważne jest, aby wszelkie rozmowy (z Białorusią) z Litwą, Polską i Łotwą, które stoją na czele hybrydowego ataku, były skoordynowane i nie zapadły żadne decyzje, które nie rozwiążą sytuacji” – powiedział. Po spotkaniu z Moravikiem w niedzielę.

READ  Polska góruje nad Rosją w sprawie „manipulacji” światowym gazem | Aktualności

Minister spraw zagranicznych Francji powiedział w niedzielę, że Rosja powinna wywrzeć presję na swojego sojusznika, Białorusi, aby zakończyła kryzys imigracyjny.

Został przymusowo doprowadzony do granicy

Polska twierdzi, że Mińsk nadal przewozi setki obcokrajowców przez granicę, gdzie około 10 migrantów zmarło z powodu mroźnej zimy.

„W sobotę… około 100 agresywnych cudzoziemców zostało przywiezionych na granicę przez białoruskich żołnierzy i próbowało siłą wjechać do Polski” – powiedział w niedzielę na Twitterze pogranicznik.

Dziesiątki imigrantów z Iraku poinformowały w sobotę litewski portal informacyjny DELFI na granicy z Białorusią, że władze białoruskie zabrały ich tam siłą w ciężarówkach wojskowych i zignorowali ich życzenie powrotu do Iraku.

Setki Polaków wzięło udział w sobotnich demonstracjach domagając się pomocy dla migrantów. Kościół katolicki w niedzielę zorganizował zbiórkę pieniędzy dla potrzebujących na granicy oraz mobilizację uchodźców przebywających w Polsce.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do reuters.com

Relacja Anny Vladorsak-Chemsuk w Warszawie i Andreasa Cytasa w Wilnie; Montaż przez Kirsten Donovan i Raizę Kasolovsky

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

About the author

Hanley Bennett

„Totalny maniak jedzenia. Nerd zombie. Idol z przyszłości. Wichrzyciel. Badacz mediów społecznościowych”.

Add Comment

Click here to post a comment