Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska mówi, że grób z czasów II wojny światowej zniszczony przez Białoruś

Polska mówi, że grób z czasów II wojny światowej zniszczony przez Białoruś

Warszawa, Polska — W czwartek polski rząd oskarżył władze Białorusi o zniwelowanie miejsca pamięci, na którym znajdują się groby polskich bojowników ruchu oporu, którzy zginęli w walce z żołnierzami radzieckimi podczas II wojny światowej.

Rzecznik polskiego MSZ Łukasz Jasina napisał na Twitterze, że cmentarz w Surgondi na Białorusi, gdzie członkowie Armii Krajowej, największego polskiego ruchu oporu w czasie wojny, walczyli z sowieckimi oddziałami wojskowymi, jest „niszczony przez służby mińskiego reżimu. ”.

„Ci, którzy myślą, że mogą wymazać ludzką pamięć o bohaterach, bardzo się mylą. Reżim zapłaci za te barbarzyńskie czyny” – napisała Jasina.

Oskarżenie pojawiło się dzień po tym, jak polski rząd oświadczył, że zburzy pomnik żołnierzy sowieckiej Armii Czerwonej w Polsce, jeden z kilkudziesięciu przeznaczonych do zniszczenia od czasu inwazji Rosji na Ukrainę sześć miesięcy temu. W pomniku nie chowano żołnierzy.

Nie było natychmiastowych komentarzy z Białorusi i nie było jasne, czy wydarzenia były ze sobą powiązane. Od początku lipca Białoruś zniszczyła co najmniej jeden polski grób wojenny.

Polska, podobnie jak wielu jej sąsiadów, została zaatakowana i okupowana przez Niemcy i Związek Radziecki podczas II wojny światowej, a następnie przez dziesięciolecia pozostawała pod reżimem wspieranym przez Moskwę.

Od końca komunizmu w kraju trzy dekady temu podjęto kroki w celu usunięcia znienawidzonych symboli komunistycznych z miejsc publicznych. Wysiłki mające na celu usunięcie pozostałych sowieckich pomników nasiliły się po inwazji Rosji na Ukrainę.

Jednak cmentarze z grobami żołnierzy Armii Czerwonej nie zostały naruszone w Polsce.

Cmentarz na Białorusi jest miejscem ostatniego spoczynku żołnierzy Armii Krajowej, oddziału oporu, który walczył z okupantami niemieckimi przez całą II wojnę światową. Armia Krajowa była pod dowództwem polskiego rządu emigracyjnego z siedzibą w Londynie podczas okupacji kraju przez wojska hitlerowskie i sowieckie.

READ  Polska Loteria Projektu Szczepień rusza 1 lipca - First News

Przez dziesięciolecia wspieranych przez Moskwę rządów komunistycznych Polakom zabroniono publicznego honorowania pamięci Polaków dotkniętych sowietami, którzy walczyli przeciwko reżimowi.